Jakie zmiany zostały wprowadzone w zasiłkach macierzyńskich

14 sierpnia 2015 r. nowelizacja ustawy zasiłkowej wprowadziła zmiany przepisów w zakresie nabywania prawa do zasiłku macierzyńskiego przez ojca dziecka. W kolejnych terminach zaczną obowiązywać przepisy dotyczące m.in. zasad wyliczania podstawy wymiaru zasiłku czy minimalnej kwoty zasiłku macierzyńskiego. Od stycznia 2016 r. dodatkowy urlop macierzyński zostanie włączony do urlopu rodzicielskiego. Urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu (lub zasiłku macierzyńskiego), tylko w terminie późniejszym, aż do ukończenia przez dziecko 6 lat.

Znowelizowane przepisy ustawy zasiłkowej, Kodeksu pracy i ustawy o świadczeniach rodzinnych wprowadzają korzystne zmiany w zakresie uprawnień do urlopów związanych z rodzicielstwem oraz w zakresie prawa do zasiłku macierzyńskiego i ojcowskiego. Zmianami zostały objęte wszystkie grupy ubezpieczonych, a także osoby, które nie podlegają ubezpieczeniom. Rozszerzono krąg osób uprawnionych do urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Zagwarantowana została minimalna kwota zasiłku macierzyńskiego, a dla osób bezrobotnych wprowadzono możliwość korzystania ze świadczenia rodzicielskiego. Większość nowych przepisów wejdzie w życie od 1 i 2 stycznia 2016 r.

Zasiłek macierzyński dla ojca dziecka

Do 13 sierpnia 2015 r. ojciec dziecka mógł przejąć uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego bezpośrednio po okresie wykorzystanym przez matkę dziecka, ale tylko w przypadku gdy podlegała ona ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo lub dobrowolnie. Było to możliwe, jeśli matka dziecka zrezygnowała z jego pobierania po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni zasiłku macierzyńskiego. Przed upływem tego terminu z prawa do zasiłku macierzyńskiego ubezpieczony ojciec dziecka (lub też inny ubezpieczony członek najbliższej rodziny) mógł skorzystać tylko wówczas, gdy ubezpieczona matka dziecka:

● zmarła,

● porzuciła dziecko lub

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne