Jakie zmiany w zakresie zawierania umów terminowych wprowadzono dla pracowników sfery budżetowej
Do zawieranych na czas określony umów o pracę z pracownikami samorządowymi podejmującymi pracę po raz pierwszy w jednostce samorządowej trzeba będzie stosować okresy wypowiedzenia właściwe dla umów na czas nieokreślony. Ponadto do umów zawieranych z pracownikami zatrudnionymi w gabinecie politycznym członków Rady Ministrów oraz z doradcami lub pełniącymi funkcje doradców osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe nie będą miały zastosowania nowe limity ograniczające zawieranie umów na czas określony. Takie zmiany od 22 lutego 2016 r. wprowadza dla sfery budżetowej nowelizacja w zakresie umów terminowych.
ZMIANY 2016
Omawiana nowelizacja ustanawia zmiany dla trzech grup pracowników budżetowych, tj.:
● pracowników samorządowych,
● urzędników państwowych,
● pracowników służby cywilnej.
Zmiany w zawieraniu umów terminowych
W wyniku nowelizacji przepisów w zakresie umów terminowych zlikwidowana została możliwość zawierania umów na czas wykonania określonej pracy. Po zmianie przepisów będzie można zawierać z pracownikami jedynie umowy:
● na okres próby,
● na czas nieokreślony,
● na czas określony.
Najistotniejsze wprowadzane zmiany dotyczą zawierania umów na czas określony. Zgodnie z nowymi przepisami okres zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony będzie mógł wynosić maksymalnie 33 miesiące. Również łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy. Natomiast łączna liczba umów na czas określony (u tego samego pracodawcy) zawartych z tym samym pracownikiem nie będzie mogła przekroczyć 3.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty