07.11.2011 Kadry i płace

Jak ustalić i kiedy wypłacić dodatek za pracę w niedzielę i święto oraz za przekroczenie średniotygodniowej normy czasu pracy

Często zdarza się, że pracownicy pracują w dniach, które są dla nich wolne od pracy, m.in. w niedzielę lub święto. Taka praca z reguły powoduje również przekroczenie średniotygodniowej normy czasu pracy, co powoduje problemy z rozliczeniem takiej pracy nadliczbowej.

Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują wprost, czy pracownikom, którzy świadczyli dodatkową pracę w niedzielę lub święto i nie otrzymali w zamian innego dnia wolnego, a taka praca spowodowała jednoczesne przekroczenie średniotygodniowej normy czasu pracy, trzeba wypłacić jeden czy dwa dodatki w wysokości 100% wynagrodzenia. Dlatego w takiej sytuacji pracodawca może posiłkować się stanowiskami Głównego Inspektoratu Pracy lub Sądu Najwyższego.

Dodatek za pracę w niedzielę lub święto

Za każdy miesiąc pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie w takiej wysokości, jaką faktycznie wypracował. Zasada ta obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, zarówno stałe (np. wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy), jak i dodatkowe (np. dodatki z tytułu pracy w porze nocnej, dodatki za pracę nadliczbową). To samo dotyczy odpowiedniej rekompensaty za dodatkową pracę w niedziele i święta.

Jeśli pracownik został wezwany do pracy w niedziele lub święto, które zgodnie z obowiązującym go harmonogramem czasu pracy powinny być dla niego wolne od pracy, pracodawca ma obowiązek:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne