Jak założyć, prowadzić i finansować z zfśs zakładowy żłobek
Już od 1 stycznia 2010 r. pracodawcy mogli tworzyć zakładowe żłobki i pokrywać część kosztów ich funkcjonowania. Jednak dopiero obowiązująca od 4 kwietnia 2011 r. ustawa żłobkowa oraz akty wykonawcze do niej stworzyły zachęty, które mogą zmotywować zakłady pracy do tworzenia takich placówek. Działalność żłobków może być finansowana z funduszu socjalnego, ale trzeba wcześniej odpowiednio dostosować regulamin tego funduszu.
Żłobek może przyjmować dzieci, które ukończyły 20 tygodni życia. Podopiecznym należy zapewnić opiekę w warunkach bytowych zbliżonych do domowych, właściwą pielęgnację oraz edukację polegającą na zabawie z elementami nauki z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb wychowanka, a także zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i edukacyjne uwzględniające rozwój psychomotoryczny właściwy dla wieku dzieci (art. 7 i 10 ustawy żłobkowej).
Obecnie utworzenie żłobka jest łatwiejsze, ponieważ:
● żłobek nie musi już posiadać statusu zakładu opieki zdrowotnej,
● złagodzono prawne, organizacyjne i techniczne warunki jego zakładania,
● umożliwiono podwyższenie środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) przez firmę zakładającą żłobek oraz dofinansowanie jego działalności ze środków tego funduszu,
● wprowadzono zwolnienie podatkowe dla świadczeń z zfśs, które otrzymują rodzice dzieci z tytułu pobytu dziecka w zakładowym żłobku.
Trzeba dostosować regulamin socjalny
Aby utworzyć zakładowy żłobek i korzystać z powyższych uprawnień, pracodawca musi najpierw stworzyć sobie taką możliwość w wewnętrznych regulacjach. W tym celu musi wprowadzić do regulaminu działalności socjalnej - przez jego zmianę - postanowienia pozwalające na:
● założenie zakładowego żłobka na koszt zfśs,
● wpisanie tej placówki do katalogu zakładowych obiektów socjalnych,
● podwyższenie środków zfśs z tytułu powołania wskazanej placówki,
● pokrywanie części kosztów funkcjonowania żłobka,
● przyznawanie rodzicom wychowanków żłobka z zfśs dotacji z tytułu pobytu i wyżywienia dzieci w żłobku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty