Artykuł aktualny do 2021-12-31
15.07.2021 Kadry i płace

Przyznawanie i rozliczanie świadczeń z zfśs – 20 pytań z praktyki

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) jest wsparciem dla pracowników i ich rodzin, emerytów i rencistów - byłych pracowników i ich rodzin, a także innych osób uprawnionych, których pracodawca wskazał w regulaminie funduszu, znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. W regulaminie zfśs pracodawca powinien określić w szczególności wszystkie rodzaje działalności socjalnej, które prowadzi, warunki nabywania prawa do usług i świadczeń oferowanych w ramach tej działalności, a także sposób ustalania wysokości odpisu na fundusz.

Niniejsza publikacja odpowiada na najczęściej zadawane przez pracodawców pytania dotyczące prowadzenia działalności socjalnej w formie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

 

(?) Czy zleceniobiorcy powinni zostać wliczeni do stanu zatrudnienia, od którego zależy obowiązek utworzenia zfśs

Nie. Do stanu zatrudnienia należy wliczyć wyłącznie pracowników w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy i bez względu na wymiar czasu pracy tych osób. Zgodnie z tym przepisem pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Stan zatrudnienia warunkujący utworzenie zfśs pracodawca ustala na 1 stycznia danego roku po przeliczeniu na pełne etaty.

Obowiązek utworzenia zfśs mają pracodawcy:

  • zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, jeżeli z wnioskiem o utworzenie zfśs wystąpiła do pracodawcy zakładowa organizacja związkowa,
  • zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
  • prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych - bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

 

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 3 ust. 1, ust. 1c-3 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 746

  • art. 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne