WYSYŁANIE PRACOWNIKÓW ZA GRANICĘ

Od kilku lat coraz większą popularność zyskuje delegowanie pracowników do pracy poza granicami kraju, a w szczególności do krajów członkowskich Unii Europejskiej. Skutkiem takiego delegowania jest ciągle pojawiające się zarówno po stronie pracodawców, jak i pracowników pytanie o to, jakiemu prawu podlega delegowany pracownik - prawu polskiemu, prawu państwa, w którym delegowany pracownik ma świadczyć pracę czy może jeszcze jakiemuś innemu porządkowi prawnemu. Wybór danego prawa w tej sytuacji zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od woli stron stosunku pracy, choć niejednokrotnie okazuje się, że wola stron pozostaje bez znaczenia, jeśli chodzi o stosowanie określonych przepisów w danym przypadku.

I. Wysyłanie pracowników zatrudnionych w Polsce do pracy za granicę do krajów UE i spoza UE

Pracodawca i pracownik mogą postanowić o wykonywaniu przez pracownika obowiązków wynikających z wiążącej go umowy o pracę poza granicami Polski. W grę wchodzi tu praca zarówno w państwach należących do Unii Europejskiej, jak i w państwach spoza Wspólnoty Europejskiej.

Wysłanie pracownika do pracy za granicę może nastąpić:

l przez zmianę miejsca pracy pracownika w umowie o pracę na miejsce poza granicami Polski,

l w ramach polecenia pracownikowi odbycia zagranicznej podróży służbowej.

1. Zmiana miejsca pracy

Jeśli pracownik ma stale wykonywać pracę poza granicami Polski w określonym państwie, to najlepszym rozwiązaniem dla pracodawcy będzie zmiana dotychczasowego miejsca pracy tego pracownika określonego w umowie o pracę na miejsce pracy znajdujące się na terytorium danego państwa. W takim przypadku wykonywanie zadań pracowniczych za granicą nie będzie stanowiło podróży służbowej, lecz będzie oznaczać świadczenie pracy w miejscu pracy określonym w umowie. Pracownik jest bowiem zobowiązany do wykonywania swoich obowiązków pracowniczych w tym miejscu, które zostało określone w jego umowie o pracę. W innym zaś miejscu może wykonywać pracę w ramach podróży służbowej.

W sytuacji zatem, gdy pracodawca ma zamiar wysłać swojego pracownika do pracy za granicę na stałe lub na bardzo długi czas, np. na rok, i nie chce tego robić na zasadach podróży służbowej, musi zmienić miejsce pracy określone w wiążącej pracownika umowie o pracę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne