Artykuł aktualny do 2021-12-31 *

*Od 1 stycznia 2022 r. kwota wolna od podatku wzrasta do 30 000 zł dla wszystkich podatników rozliczających PIT według skali podatkowej, niezależnie od dochodów. Do 120 000 zł został także podwyższony drugi próg podatkowy, po przekroczeniu którego ma zastosowanie 32-proc. stawka PIT. Od 16 maja 2021 r. w zgłoszeniu do ubezpieczeń w ZUS należy też podać kod wykonywanego zawodu przez cudzoziemca.

15.04.2021 Kadry i płace

Zatrudnianie i rozliczanie cudzoziemców spoza Unii Europejskiej

Nie wolno zatrudniać cudzoziemców spoza Unii Europejskiej bez dokumentu legalizującego pracę w Polsce, jeśli nie są zwolnieni z obowiązku jego posiadania. Pracodawca może zawnioskować o rejestrację oświadczenia o powierzeniu pracy albo wydanie zezwolenia na pracę lub pracę sezonową. Wybór zależy głównie od rodzaju prowadzonej przez niego działalności, obywatelstwa obcokrajowca oraz charakteru i okresu pracy. Uzyskane dokumenty, które tracą ważność podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, są z mocy prawa przedłużane. Nie jest to jednak równoznaczne z automatyczną kontynuacją stosunku pracy lub zatrudnienia na umowę cywilnoprawną.

Przyjęcie do pracy cudzoziemca wymaga aktywności ze strony podmiotu zatrudniającego (powierzająca pracę jednostka organizacyjna, w tym nieposiadająca osobowości prawnej, lub osoba fizyczna). To na nim spoczywa obowiązek wystąpienia o dokument legalizujący zatrudnienie, jeśli cudzoziemiec nie korzysta ze zwolnienia z jego uzyskania. Do zatrudniającego należy także przeniesienie warunków zapisanych w tym dokumencie do stosunku pracy lub cywilnoprawnego zawieranego z obcokrajowcem. Wykonywanie pracy przez cudzoziemca oznacza bowiem:

  • zatrudnienie na podstawie stosunku pracy lub służbowego, a także umowy o pracę nakładczą,
  • świadczenie innej pracy zarobkowej na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym agencyjnej, zlecenia, o dzieło lub umowy o pomocy przy zbiorach w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników albo wykonywanie pracy w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych,
  • pełnienie funkcji w zarządach osób prawnych, które uzyskały wpis do rejestru przedsiębiorców na podstawie przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym lub są spółkami kapitałowymi w organizacji, albo prowadzenie spraw spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej przez komplementariusza bądź działanie w charakterze prokurenta.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne