22.06.2006 Ubezpieczenia

Jak ustalić prawo do zasiłku chorobowego dla pracowników i ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie

W ramach systemu ubezpieczeń społecznych, obowiązującego w Polsce od 1999 r., wyodrębniono m.in. ubezpieczenie chorobowe, które może być obowiązkowe lub dobrowolne.

Niniejszym opracowaniem rozpoczynamy cykl artykułów dotyczących ustalania prawa i wypłaty zasiłku chorobowego, ze szczególnym uwzględnieniem obowiązków, które nakłada na płatników system ubezpieczeń. Wyjaśnimy w nim, którzy z płatników są zobowiązani do wypłacania zasiłku chorobowego, jak prawidłowo ustalić jego wysokość, w jakim terminie należy wystąpić o wypłatę. W celu przejrzystości materiału cykl ten został podzielony tematycznie.
Nie wszyscy płatnicy składek są uprawnieni do wypłacania zasiłku chorobowego. Taki obowiązek dotyczy płatników, którzy do ubezpieczenia chorobowego zgłaszają co najmniej 20 ubezpieczonych. Nie ma przy tym znaczenia, czy są to osoby, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie czy obowiązkowo. Liczbę osób ubezpieczonych ustala się w zakładzie pracy na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. Płatnicy, którzy w tym dniu nikogo nie zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego, liczbę ubezpieczonych ustalają według stanu w pierwszym miesiącu, kiedy dokonali zgłoszenia. Pozostałym ubezpieczonym świadczenia wypłaca ZUS.
Podleganie ubezpieczeniu chorobowemu
Obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu podlegają pracownicy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz osoby odbywające służbę zastępczą. Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego tych osób ciąży na pracodawcach i Ministerstwie Obrony Narodowej. Za pracodawcę uważa się również rolniczą spółdzielnię produkcyjną i spółdzielnię kółek rolniczych.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne