Wyrok NSA z dnia 12 marca 2026 r., sygn. I FSK 854/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Adam Nita, Protokolant referent Adrian Piechota, po rozpoznaniu w dniu 12 marca 2026 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 15 lutego 2023 r. sygn. akt I SA/Bk 38/23 w sprawie ze skargi J.S. na decyzję Naczelnika Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku z dnia 2 listopada 2022 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od marca do czerwca 2015 r. 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od J.S. na rzecz Naczelnika Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w B. kwotę 8100 (słownie: osiem tysięcy sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
Wyrokiem z 15 lutego 2023 r., sygn. akt I SA/Bk 38/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę J. S. (dalej: Strona lub Skarżący) na decyzję Naczelnika Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku z 2 listopada 2022 r. nr 318000-COP.4103.62.2021 w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca do czerwca 2015 r.
2. Relacja z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu faktycznego
Zaskarżoną do Sądu pierwszej instancji decyzją organ podatkowy utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku z 5 października 2021 r. którą dokonano rozliczenia Stronie w podatku od towarów i usług za wskazane wyżej miesiące w sposób odmienny niż uczyniła to Strona w deklaracjach VAT-7.
Uzasadniając decyzję organ podał, że Strona prowadziła działalność gospodarczą (pod nazwą "P.") w zakresie sprzedaży hurtowej paliw i produktów pochodnych oraz sprzedaży detalicznej mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzoną w wyspecjalizowanym sklepie.
W prowadzonej dla potrzeb podatku od towarów i usług ewidencji zakupu za marzec, kwiecień, maj i czerwiec 2015 r. Strona wykazała 16 faktur VAT wystawionych przez B. sp. z o.o. (dalej: B.), w których jako przedmioty dostaw widniały smartfony marki X. [...] łącznie w ilości 1.145 sztuk. Towar wyszczególniony na 16 fakturach został następnie wykazany na wystawionych przez Stronę dokumentach "TAX FREE" mających potwierdzać sprzedaż podróżnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
