24.03.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.63.2025.2.EJ

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 lutego 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 lutego 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej.

Uzupełnili go Państwo pismem z 14 marca 2025 r. (wpływ: 17 marca 2025 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadząca działalność pod firmą: (…), zwana dalej „Stroną”, „Spółką” lub „Wnioskodawcą”, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokalu użytkowego dla podmiotu gospodarczego.

Spółka jest podatnikiem czynnym VAT, w zakresie podatku od towarów i usług zobowiązanym do składania deklaracji miesięcznych.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych rokiem obrotowym (podatkowym), o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dla Spółki jest rok kalendarzowy.

Strona nie przywiduje aby po dniu (…) 2026 r. dokonała zmiany roku obrotowego (podatkowego). Strona postanowiła, iż zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych za rok 2025 Spółka będzie opłacała, kwartalnie.

W dniu (…) 2025 r. Spółka zawarła umowę leasingu samochodu osobowego marki (…), o wartości netto (…) zł, który to samochód osobowy będzie wykorzystywany przez Stronę przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Ww. umowa leasingu samochodu osobowego została zawarta przez Spółkę na okres 48 miesięcy kalendarzowych.

Spółka nie złożyła oraz nie zamierza złożyć do właściwego dla niej urzędu skarbowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, zawiadomienia o prowadzeniu przez Spółkę ewidencji przejazdów, o której to ewidencji jest mowa w art. 86a ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

Spółka w (…) roku 2025 określiła, iż proporcja wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu, o którym to proporcji mowa w art. 16 ust. 1 pkt. 49a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wynosić będzie w przypadku rat leasingowych 44,56 % (limit wydatków z tytułu leasingu samochodu osobowego zaliczonych kosztów uzyskania przychodu - 150.000,00 zł: wartość netto samochodu osobowego (…) zł x 100 ), zwana dalej wskaźnikiem proporcji. Strona stosowanie ww. tzw. wskaźnika proporcji przy wyliczaniu wysokości wydatków z tytułu leasingu ww. samochodu osobowego zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu, rozpoczęła od dnia miesiąca (…) 2025 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne