Interpretacja indywidualna z dnia 10 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.471.2024.2.MM
Zastosowanie zwolnienia od podatku przy sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego towar handlowy oraz prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur za materiały wykorzystane w remontowanym lokalu.
Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 5 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania zwolnienia od podatku przy sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego towar handlowy oraz prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur za materiały wykorzystane w remontowanym lokalu.
Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 18 sierpnia 2024 r. (wpływ 20 sierpnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu wniosku):
Jest Pan właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej pod nazwą (…), NIP: (…), zarejestrowanym jako czynny płatnik podatku od towarów i usług VAT. Pana firma zajmuje się świadczeniem usług remontowych oraz prowadzi handel nieruchomościami.
Kody PKD:
- 43.39.Z - Wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych,
- 68.10.Z - Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek.
28 czerwca 2024 r. zakupił Pan mieszkanie od małżeństwa, które jest na prawach wspólności majątkowej, są to osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są płatnikiem podatku od towarów i usług VAT.
Lokal mieszkalny w Pana działalności będzie wykorzystany jako towar, mieszkanie ma Pan zamiar wyremontować z zamiarem dalszej odsprzedaży.
Poprzedni właściciele nabyli mieszkanie od dewelopera aktem notarialnym z 3 października 2023 r., które zostało odebrane w stanie deweloperskim, w lokalu nie zostały wykonane żadne prace remontowo-wykończeniowe, ze względu na stan, w mieszkaniu nikt nie zamieszkiwał. Notariusz po akcie notarialnym odprowadził podatek PCC w wysokości 2% wartości nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty