Interpretacja indywidualna z dnia 22 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.355.2024.2.EB
Nieuznanie za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży wydzielonych działek.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 maja 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 30 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania Pani za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży wydzielonych działek. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 sierpnia 2024 r. (wpływ 16 sierpnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Pani A.A. w dniu 15 stycznia 2014 r. aktem notarialnym Rep. A nr (...) otrzymała w drodze darowizny od brata Pana B.A. niezabudowaną nieruchomość rolną obejmującą działkę gruntu nr 1 położoną w miejscowości (…), gm. (…) o obszarze (…) m2 (RIVa). Na przełomie 2015 i 2016 r. uiściła na rzecz (…) opłatę za budowę przyłącza energetycznego (wspólnego dla swojej i sąsiedniej działki), o którego budowę wnioskował dużo wcześniej poprzedni właściciel tego gruntu (od którego ów grunt nabył Pani brat), o czym Pani nawet nie miała świadomości, otrzymując tę działkę, tak samo, jak nie wiedział tego Pani brat.
27 czerwca 2017 r. Wójt Gminy (…) wydał decyzję ustalającą na Pani rzecz warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie czterech wolno stojących budynków jednorodzinnych z wbudowanymi garażami lub z garażami przylegającymi bezpośrednio do budynków, z niezbędną infrastrukturą techniczną, na działce nr 1.
Uzyskanie tej decyzji miało posłużyć Pani do uzyskania pozwolenia na budowę własnego domu, jak również w dalszej kolejności do dokonania podziału działki 1 na cztery działki plus piąta, stanowiąca drogę wewnętrzną.
21 sierpnia 2018 r. do Starostwa Powiatowego w (…) wpłynął Pani wniosek o pozwolenie na budowę jednego budynku z czterech ujętych w decyzji o warunkach zabudowy dla dz. 1 z dnia 27 czerwca 2017 r. wydanej przez Wójta Gminy (…). Niestety, jak to się później okazało, był to Pani poważny błąd, wynikający z Pani niewiedzy na temat tego typu procedur administracyjnych, ponieważ działanie to skutecznie stanęło na przeszkodzie zarówno w uzyskaniu samego pozwolenia na ten jeden budynek – który miał być Pani prywatnym domem – jak i późniejszego docelowego podziału dz. 1 na cztery działki plus piąta, stanowiąca drogę wewnętrzną. W Starostwie Powiatowym Pani prywatne zamierzenie budowlane potraktowano jako rozłożoną na etapy inwestycję deweloperską, ponieważ starała się Pani o pozwolenie na budowę jednego budynku mieszkalnego w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy dla czterech takich budynków, co pociągnęło za sobą szereg wymogów, które nijak miały się do celu, jakim była budowa Pani prywatnego domu. W związku z powyższym, po nieudanych próbach rozwiązania tego problemu, ostatecznie zmuszona była Pani wycofać swój wniosek ze Starostwa. Wiedząc już na własnym błędzie, iż zastosowała Pani niewłaściwą kolejność działania, postanowiła Pani to naprawić, tj. najpierw dokonać podziału działki 1 w oparciu o uzyskaną decyzję o warunkach zabudowy na cztery budynki mieszkalne, a następnie – po jej podziale – wystąpić na jedną z nich o pozwolenie na budowę jednego budynku mieszkalnego, który miał być Pani prywatnym domem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty