Interpretacja indywidualna z dnia 7 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.462.2024.2.MS2
Przychód (gratyfikację) otrzymany przez uczestnika dobrowolnego Programu poleceń z tytułu skutecznego polecenia usługi lub produktu nowemu klientowi, należy kwalifikować do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT.
Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 31 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w związku z wydawaniem nagród w ramach programu poleceń.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 31 maja 2024 r. (data wpływu 31 lipca 2024 r.) oraz pismem z 2 sierpnia 2024 r. (data wpływu 2 sierpnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
A. Spółka Akcyjna [dalej: Wnioskodawca, Spółka] prowadzi portale internetowe o tematyce finansowej, które umożliwiają internautom porównywanie produktów finansowych (produkty kredytowe, pożyczkowe, lokacyjne i ubezpieczeniowe) oferowane przez instytucje finansowe i wybór najkorzystniejszej oferty. Spółka współpracuje z wieloma bankami oraz instytucjami pożyczkowymi [dalej jako: instytucje finansowe] w zakresie dystrybucji oferowanych przez te instytucje finansowe produktów.
W 2020 r. uruchomiona została platforma B., która daje dostęp online do kredytów i pożyczek oferowanych przez instytucje finansowe. W praktyce B. to narzędzie, dzięki któremu klient, poprzez wypełnienie prostego formularza w kilka minut, uzyskuje dostęp do szybkiego i wygodnego finansowania udzielanego przez bank albo instytucję pożyczkową. Cały proces odbywa się online, tj. klient wypełnia formularz a narzędzie B. dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, przekazuje konkretnemu bankowi albo instytucji pożyczkowej zapytanie o produkt od zweryfikowanego klienta. Usługa świadczona klientowi przez Spółkę za pośrednictwem B. polega na dopasowaniu produktów do klienta oraz umożliwienie mu zawnioskowania do instytucji finansowej o zawarcie umowy dla wybranego produktu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty