26.07.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.133.2024.4.MM

Skutki podatkowe zawarcia umowy pożyczki.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie m.in. skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki ze spółką z o.o. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 lipca 2024 r. (data wpływu 9 lipca 2024 r.) oraz pismem z 11 lipca 2024 r. (data wpływu 11 lipca 2024 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółdzielnia M. numer KRS: … z siedzibą w …, Polska (dalej jako: Wnioskodawca) zarówno występuje jako pożyczkobiorca pożyczek od spółki z o.o. (dalej jako: M.), jak również udziela pożyczek na rzecz rolników, będących członkami spółdzielni. Zarówno otrzymane przez Wnioskodawcę pożyczki, jak i udzielane przez niego są związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą polegającą na … . Dodatkowo pożyczki udzielane rolnikom służą realizacji celów inwestycyjnych w ich gospodarstwach rolnych. Lepsza bowiem działalność i dochodowość rolników - członków spółdzielni, tym lepszy wynik finansowy jej samej. Pożyczki udzielane przez M. Wnioskodawcy pochodzą z jej funduszu wzajemnej pomocy lub kapitałów własnych lub pożyczonych pozyskanych w ramach jej działalności gospodarczej. Wnioskodawca natomiast udzielając pożyczek również czyni to z wykorzystaniem kapitałów pochodzących z jej działalności gospodarczej w postaci udzielonych jej pożyczek. Wszystkie podmioty posiadają rezydencję podatkową w Polsce, gdzie ciąży na nich nieograniczony obowiązek podatkowy. Wnioskodawca i spółdzielnia są okresie udzielenia pożyczki byli czynnymi podatnikami VAT. Pożyczkobiorcy Wnioskodawcy natomiast są albo rolnikami ryczałtowymi albo czynnymi podatnikami VAT. Zarówno udzielone Wnioskodawcy pożyczki od M., jak i udzielone przez niego pożyczki służą ich działalności gospodarczej. Podobnie spółdzielnia pożyczkodawca dla Wnioskodawcy czyni to w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej i jest z nią związane. Pożyczki zarówno na rzecz Wnioskodawcy, jak i przez niego pożyczane na rzecz rolników opodatkowane na poniższych zasadach: 1,5% liczone z góry, gdy pożyczka zawarta jest na rok, 3% liczone z góry, gdy pożyczka udzielana jest na ponad rok. W związku z powyższym należy stwierdzić, że udzielenie pożyczek było nastawione na zysk. Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej udziela pożyczek, które mają one jedynie charakter pomocniczy względem działalności głównej (produkcja …). Tak również było w przypadku pożyczek będących przedmiotem wniosku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne