Interpretacja indywidualna z dnia 15 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.548.2024.3.JS
Skoro wskazane pożyczki podlegały opodatkowaniu VAT i jednocześnie korzystały ze zwolnienia od tego podatku – na co też Państwo wskazali we wniosku – to w opisanej sytuacji zastosowanie znajdzie wyłączenie z opodatkowania PCC, o którym mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z 31 października 2024 r. który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umów pożyczek. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 23 grudnia 2024 r. (wpływ: 30 grudnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego doprecyzowany w piśmie uzupełniającym
Spółka, działając w ramach swojej działalności gospodarczej, zawarła dwie umowy pożyczki z niezależnymi podmiotami, tj. spółką A. S.A. (NIP: (…)) i spółką B. sp. z o.o. sp.k. (NIP: (…)). Pierwsza umowa pożyczki została zawarta (…).2023 r., a druga (…). 2024 r. W obu przypadkach Spółka działała jako pożyczkobiorca i otrzymała środki pieniężne od pożyczkodawców, którzy nie są podmiotami powiązanymi kapitałowo ze Spółką oraz mają siedzibę na terenie Polski.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty