24.07.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.328.2024.2.MW

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 7 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 lipca 2024 r. (wpływ 10 lipca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego (wynikający z wniosku oraz jego uzupełnienia)

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju. Od dnia 2 kwietnia 2023 r. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Od początku istnienia firmy przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest tworzenie, rozwijanie oraz ulepszanie oprogramowania/części oprogramowania. Od momentu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, tj. od dnia 2 kwietnia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. Wnioskodawca opłacał podatek dochodowy na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przed dniem 20 lutego 2024 r. Wnioskodawca złożył oświadczenie o zmianie formy opłacania podatku dochodowego, w związku z czym obecnie Wnioskodawca opłaca podatek dochodowy na zasadzie przewidzianej w art. 30c ustawy o PIT (tzw. podatek liniowy). Wnioskodawca, dla wykonywanej działalności gospodarczej, prowadził i nadal prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Od lutego 2024 r. na podstawie umowy o świadczenie usług z kontrahentami, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zajmuje się wytwarzaniem od podstaw oprogramowania, zgodnie z wymogami przedstawionymi mu przez kontrahentów, a nadto wytwarza nowe funkcjonalności istniejących już oprogramowań. Co do zasady Wnioskodawca opracowuje nowe oprogramowania i implementuje nowe funkcjonalności w oprogramowaniach już istniejących, niemniej gdy zajdzie taka potrzeba, Wnioskodawca przygotowuje nowe rozwiązania oraz funkcjonalności i następnie implementuje je wykorzystując różne języki programowania. Działania Wnioskodawcy skupiają się na: tworzeniu struktur danych, opracowywaniu zmian, nowych rozwiązań i funkcjonalności w strukturach danych, tworzeniu oprogramowania służącego ich optymalnemu przechowywaniu i przetwarzaniu na serwerach, a także na stosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji oraz (…) w celu zmaksymalizowania potencjału informacji zawartych w owych strukturach danych. Wnioskodawca chce ustalić innowacyjne, nieznane w dotychczasowej praktyce sposoby wykorzystywania sztucznej inteligencji w procesie tworzenia nowych rozwiązań i funkcjonalności oprogramowań. Poza tworzeniem oprogramowań od podstaw i opracowywaniem oraz implementowaniem nowych funkcjonalności oprogramowań, Wnioskodawca zajmuje się integracją i łączeniem różnych komponentów aplikacji swoich klientów. Wymienione w zdaniu poprzednim procesy powodują, że powstają nowe oprogramowania, które zapewniają kontrahentom niespotykane dotychczas rozwiązania i możliwości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne