Interpretacja indywidualna z dnia 23 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.924.2024.1.MT
Skutki podatkowe przeniesienia własności nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia w zamian za zwolnienie z długu.
Istota problemu
Główny problem prawny w interpretacji podatkowej dotyczy oceny, czy przeniesienie 1/2 udziału w nieruchomości w zamian za przejęcie kredytu hipotecznego przez partnerkę stanowi odpłatne zbycie, które podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT. Kluczowe jest rozstrzygnięcie, czy dochodzi do powstania przychodu w wyniku tej transakcji, mimo że nie ma bezpośredniego przyrostu majątkowego w formie gotówki.
Rozstrzygnięcie
Organ podatkowy uznał, że przeniesienie udziału w nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu kredytowego jest formą odpłatnego zbycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT. Organ argumentował, że takie działanie przynosi podatnikowi przychód w postaci zwolnienia z długu, co stanowi przysporzenie majątkowe. Zgodnie z art. 453 Kodeksu cywilnego, dłużnik spełniający inne świadczenie za zgodą wierzyciela zwalnia się z zobowiązania, co potwierdza odpłatny charakter czynności. Organ podkreślił, że transakcja taka jest opodatkowana stawką 19% jako zryczałtowany podatek dochodowy, gdyż przeniesienie nastąpiło przed upływem pięciu lat od nabycia nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 28 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W dniu 19 marca 2019 r. na podstawie umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego Rep. A (…) nabył Pan wraz z partnerką B. B. - jako współwłaściciele własność – w częściach wynoszących po 1/2 − stanowiącego odrębną nieruchomość lokalu mieszkalnego położonego w miejscowości (…), składającego się z: dwóch pokoi, kuchni, łazienki i przedpokoju o łącznej powierzchni użytkowej 39,88 m, dla którego to lokalu Sąd Rejonowy w (…) Wydział (…) Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o KW nr (…). Z lokalem tym związany jest udział wynoszący 3988/526620 części w nieruchomości wspólnej − objętych księgą wieczystą Nr (…) prowadzoną przez Sąd Rejonowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
