07.07.2022 Obrót gospodarczy

Znak towarowy 'van Graaf Grupa Przedsiębiorstw Peek&Cloppenburg w Hamburgu' a podobieństwo do 'Peek & Cloppenburg' - Wyrok NSA z dnia 7 lipca 2022 r., sygn. II GSK 260/19

Podobieństwo znaków towarowych może prowadzić do ich częściowego unieważnienia, jeśli istnieje ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd co do pochodzenia towarów lub usług, nawet jeśli podobieństwo dotyczy tylko elementów fantazyjnych mających dużą siłę odróżniającą.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 7 lipca 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. KG z siedzibą w H., Niemcy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 października 2018 r. sygn. akt VI SA/Wa 923/18 w sprawie ze skargi P. KG z siedzibą w H., Niemcy na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 grudnia 2017 r. nr Sp. 550/11 w przedmiocie unieważnienia w części prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 12 października 2018r., sygn. akt VI SA/Wa 923/18 oddalił skargę P. KG z siedzibą w H., Niemcy (dalej: Uprawniony, Skarżący) na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Urząd, UP) z 11 grudnia 2017 r. nr Sp. 550/11 w przedmiocie unieważnienia w części prawa ochronnego na znak towarowy.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Sprzeciw P. KG z siedzibą w D., Niemcy (dalej: Wnoszący sprzeciw, Uczestnik) wobec decyzji UP z 15 czerwca 2010 r. o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny "van Graaf Grupa Przedsiębiorstw Peek&Cloppenburg w Hamburgu" nr R.228821 wpłynął do organu 30 maja 2011 r. Powyższy, sporny znak towarowy przeznaczony został do oznaczania towarów i usług zawartych w klasach: 18, 25 i 35 Międzynarodowej Klasyfikacji Towarów i Usług (zwanej dalej klasyfikacją nicejską), jak: wyroby ze skóry, rzemienie skórzane, pasy, paski, torby i inne pojemniki nieprzystosowane do przedmiotów w nich przechowywanych, drobne wyroby ze skóry, sakiewki, portmonetki, portfele, etui na klucze; odzież, odzież z tkanin i dzianin oraz wyroby dziewiarskie dla kobiet, mężczyzn i dzieci, odzież wierzchnia, bielizna, odzież rekreacyjna, odzież sportowa, odzież ze skóry, paski, buty, buty z cholewką, obuwie domowe; prowadzenie sklepów i hurtowni w zakresie wyrobów ze skóry, odzieży i obuwia; promocja sprzedaży na rzecz osób trzecich; pomoc w zarządzaniu przedsiębiorstwami handlowymi lub przemysłowymi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne