Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.264.2024.1.AA
Ustalenie wartości początkowej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 19 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 19 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, jako doradca podatkowy zajmujący się świadczeniem usług doradztwa podatkowego (69.20.Z PKD).
Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy o wartości przekraczającej 150 000 zł netto.
Umowa ta zawierana będzie na czas określony i spełniać będzie warunki wskazane w art. 23b ust. 1 ustawy o PIT. Ponadto, samochód spełniać będzie definicję samochodu osobowego w myśl art. 5a pkt 19a ustawy o PIT i nie będzie pojazdem elektrycznym w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
Wnioskodawca po zawarciu umowy leasingu opłaci na rzecz firmy leasingowej (dalej: leasingodawcy, finansującego) opłatę wstępną oraz będzie uiszczał comiesięczne raty leasingowe. Umowa przewidywać będzie zobowiązanie wykupu samochodu po upływie podstawowego okresu umowy leasingowej przez Wnioskodawcę za wartość końcową, określoną w umowie leasingu.
W sytuacji wykupienia samochodu staje się on własnością Wnioskodawcy. W przypadku niewykupienia samochodu przez Wnioskodawcę w terminie określonym w umowie leasingowej, Wnioskodawca będzie zobowiązany do wydania przedmiotu leasingu na rzecz finansującego (leasingodawcy). Wówczas finansujący (leasingodawca) będzie uprawniony do sprzedaży przedmiotu leasingu dowolnej osobie, a zobowiązanie do wykupu samochodu przez Wnioskodawcę wygaśnie. W takiej sytuacji Wnioskodawcy nie będą przysługiwały żadne roszczenia wobec finansującego (leasingodawcy). Wobec powyższego należy uznać, że umowa leasingowa przewiduje ewentualność niewykupienia samochodu przez leasingobiorcę. Wnioskodawca ma zatem prawo niewykupienia samochodu po uregulowaniu ostatniej raty leasingowej z obowiązkiem zwrotu samochodu do leasingodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty