Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.122.2024.2.ICZ
Czy na podstawie art. 89a ust. 1-2 ustawy o VAT w związku z art. 90 Dyrektywy o VAT Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z ulgi na złe długi w odniesieniu do wierzytelności wynikającej z faktury korygującej, jeśli dłużnikiem Wnioskodawcy jest przedsiębiorca niezarejestrowany jako podatnik VAT czynny?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek ORD-IN o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy na podstawie art. 89a ust. 1-2 ustawy o VAT w związku z art. 90 Dyrektywy o VAT są Państwo uprawnieni do skorzystania z ulgi na złe długi w odniesieniu do wierzytelności wynikającej z faktury korygującej, jeśli dłużnikiem Państwa jest przedsiębiorca niezarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 kwietnia 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka z o.o. (dalej jako: Wnioskodawca, Spółka) jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej dostarcza towary zarówno na rzecz nabywców krajowych jak również nabywców zagranicznych. Wnioskodawca często dostarcza towary na rzecz nabywców zagranicznych, którzy zakupione towary odsprzedają na rzecz kolejnych podmiotów. Spółka najczęściej jest pierwszym dostawcą w takich łańcuchach dostaw.
W 2023 r. Spółka zrealizowała dostawę na rzecz podmiotu spoza UE (dalej jako: Kontrahent lub Dłużnik), który odsprzedał towar na rzecz ostatecznego nabywcy mającego siedzibę poza UE. Towar został przewieziony bezpośrednio od Spółki do ostatecznego nabywcy. Spółka realizując dostawę towarów na rzecz Kontrahenta pierwotnie zastosowała 0% VAT sądząc, iż jest uprawniona do zastosowania preferencyjnej stawki VAT przewidzianej dla eksportu towarów (Kontrahent jest podmiotem spoza UE). Jednocześnie w pierwotnej ocenie nie uwzględniono, iż dostawa Spółki stanowi element transakcji łańcuchowej. Zgodnie z regulacjami obowiązującymi dla międzynarodowych dostaw łańcuchowych tylko jedna z dostaw z łańcucha może korzystać z 0% stawki VAT. Prawo do zastosowania preferencyjnej stawki VAT ma ten dostawca w łańcuchu, który realizuje dostawę ruchomą. Ze względu na to, iż Spółka realizowała dostawę na podstawie reguły EXW, a organizatorem transportu był ostateczny nabywca, dostawa realizowana przez Wnioskodawcę na rzecz Dłużnika stanowiła dostawę nieruchomą, a więc na gruncie ustawy o VAT należało opodatkować ją jako dostawę krajową - stosując 23% stawkę VAT. W związku z powyższym celem skorygowania błędnie zastosowanej stawki VAT Wnioskodawca w 2023 r. wystawił fakturę korygującą, która korygowała 0% stawkę podatku VAT do 23%. Kontrahent Spółki uregulował jedynie część należności udokumentowanej fakturą korygującą. Kontrahent nie opłacił pozostałej części w ustalonym terminie, przez co Spółka posiada wobec Kontrahenta wierzytelność. Wnioskodawca wskazuje, że nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona, bowiem na dzień złożenia niniejszego wniosku minęło 90 dni od dnia upływu terminu płatności. Ponadto Wnioskodawca wskazuje, że wierzytelność będąca przedmiotem wniosku na dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której Spółka skoryguje podatek należny nie będzie uregulowana lub zbyta. Spółka wskazuje, że Kontrahent nigdy nie był zarejestrowany jako czynny podatnik VAT i na podstawie uzyskanych informacji nie planuje dokonać rejestracji do celów VAT w Polsce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty