07.05.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 7 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.108.2024.3.JKU

Skutki podatkowe wniesienia aportu w postaci nieruchomości do spółki kapitałowej.

Interpretacja indywidualna  

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy skutków podatkowych czynności związanych z wniesiem aportu do spółki kapitałowej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 23 kwietnia 2024 r. (data wpływu – 24 kwietnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

(…) Sp. z o.o. (dalej: Spółka) została zawiązana aktem notarialnym (…) r., na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz na podstawie art. 7a ust. 1 ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Spółka powstała w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób, których dochody nie pozwalają na zakup mieszkania na wolnym rynku. Spółka jest spółką non-profit, co oznacza, że osiągane dochody przeznaczone są wyłącznie na działalność statutową.

Podstawowym celem działalności Spółki jest (…) zgodnie z przepisami ustawy o społecznej inicjatywie mieszkaniowej.

Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, korzystającym ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka otrzymała aportem nieruchomości gruntowe od czynnych podatników podatku od towarów i usług. Transakcje te były udokumentowane fakturami VAT ze wskazaną odpowiednią stawką VAT 23% lub „ZW”. W związku z otrzymanymi aportami został pobrany przez notariusza od Spółki podatek od czynności cywilnoprawnych.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że w wyniku opisanego we wniosku aportu doszło do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki. W opisanym we wniosku stanie faktycznym Spółka wskazała, że na jej rzecz wniesione zostały aportem nieruchomości. Aport ten był dokonany przez udziałowców Spółki. Z tytułu opisanego we wniosku aportu strona wnosząca aport – tj. poszczególni udziałowcy – była opodatkowana podatkiem od towarów i usług i/lub była z niego zwolniona zgodnie z uregulowaniami wynikającymi z ustawy o podatku od towarów i usług. Aport poszczególnych nieruchomości był odpowiednio opodatkowany/zwolniony z podatku od towarów i usług – w zależności od rodzaju nieruchomości wnoszonej aportem. Rozliczenia podatku od towarów i usług dokonywali udziałowcy Spółki – wnoszący aport.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne