Interpretacja indywidualna z dnia 23 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.96.2024.2.MS
Skutki podatkowe połączenia spółek.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w podatku dochodowym od osób fizycznych, który dotyczy skutków podatkowych połączenia spółek. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 9 kwietnia 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
... (dalej: „Wnioskodawca”) jest osobą fizyczną, będącą rezydentem podatkowym w rozumieniu art. 3 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa PIT”).
Wnioskodawca jest obok trzech innych osób fizycznych, wspólnikiem spółki ... (dalej także jako: „Spółka” lub „Spółka Przejmująca”).
Spółka posiada siedzibę w Polsce i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od całości swoich dochodów, stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. 2023 r. poz. 2805, dalej: „ustawa CIT”). Spółka dysponuje kapitałem zakładowym w wysokości ... zł, a jej wspólnikami są tylko osoby fizyczne. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest wytwarzanie i przetwarzanie produktów....
Wnioskodawca jest także wspólnikiem innej spółki funkcjonującej w ramach grupy kapitałowej, tj. ...Sp. z o.o. Sp. k. (dalej także jako: „Spółka Przejmowana”), w charakterze komandytariusza. Pozostałymi wspólnikami Spółki Przejmowanej także w charakterze komandytariuszy są dwie osoby fizyczne, natomiast wspólnikiem w charakterze komplementariusza jest Spółka Przejmująca.
Spółka Przejmowana posiada siedzibę w Polsce i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od całości swoich dochodów, stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy CIT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty