Interpretacja indywidualna z dnia 15 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.95.2024.2.AK
Dotyczy skutków podatkowych związanych z połączeniem odwrotnym spółek.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 24 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych połączenia spółek.
Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie pismem z 9 kwietnia 2024 r. (data wpływu 10 kwietnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest rezydentem podatkowym Polski w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o PIT. Wnioskodawca jest właścicielem 50% udziałów spółki X Sp. z o.o. (dalej jako: „X”), do której należy 100 % udziałów w spółce Y Sp. z o.o. (dalej jako: „Y” lub „Spółka”). W przypadku spółki X, obecni udziałowcy (w tym Wnioskodawca) pokryli udziały w spółce wkładami pieniężnymi w 2013 r., natomiast w 2017 r. nabyli udziały od dwóch pozostałych wspólników, tym samym Wnioskodawca stał się właścicielem 50% udziałów X. Jednocześnie X nie podlegała w okresie od 2013 r. do dnia sporządzenia niniejszego wniosku takim operacjom, jak łączenie czy restrukturyzacje. Spółka nie planuje również, by podlegała takim reorganizacjom, innym, niż wskazane w opisie zdarzenia przyszłego. Ww. spółki są polskimi rezydentami podatkowymi oraz nie korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 i pkt 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Y Sp. z o.o. należy do grupy kapitałowej Y (dalej jako: „Grupa”), skupiającej na rynku polskim podmioty (...). Jednocześnie do Grupy przynależy 15 zakładów produkcyjnych co powoduje, że jest ona jednym z najważniejszych (...) w Polsce. Obecnie Y jako jeden z największych podmiotów (...), oferuje wiele produktów (...). Z uwagi na prowadzoną przez Y działalność, w celu utrzymania oraz zwiększenia rentowności może być zmuszona przeprowadzać reorganizacje prowadzonych przez nią procesów magazynowo logistycznych. Struktura, w której funkcjonowały X oraz Y (dalej razem jako „Spółki”), przestała być efektywna z biznesowego punktu widzenia. Powyższe wynikało z faktu, że obecna struktura Grupy cechuje się niewspółmiernie wysokim stopniem skomplikowania, natomiast X nie prowadzi istotnej z perspektywy Grupy działalności gospodarczej. W konsekwencji, podjęto decyzję o uproszczeniu struktury grupy. W wyniku powyżej wskazanej decyzji planowane jest połączenie ww. spółek w trybie określonym w art. 492 ust. 1 pkt 1 k.s.h., czyli poprzez odwrotne przejęcie tj. poprzez przejęcie spółki X, która posiada 100% udziałów w Y, przez tę Spółkę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty