Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.49.2024.1.MB
Przeniesienie własności udziału w nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 16 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
W 2021 r. Wnioskodawca, zawarł wspólnie z p. R.Ś., jako współkredytobiorcy, umowę o kredyt hipoteczny dla osób fizycznych z Bankiem (dalej jako „Umowa Kredytu”). Kwota kredytu wynosiła (…) zł. Umowa Kredytu została zawarta na zaspokojenie celu mieszkaniowego - celem finansowania zakupu prawa własności:
1) w wysokości (…) oraz finansowanie prac remontowych Lokalu Mieszkalnego w wysokości (…) zł.;
2) wraz z prawem korzystania z miejsca postojowego (…).
Umowa Kredytu została zawarta na okres 360 miesięcy od 2021 r. Kredytobiorcy nie korzystali z zaniechania poboru podatku od kwot umorzonych wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego zabezpieczonego hipotecznie. W 2021 r. Wnioskodawca wraz z p. R.Ś., z pozyskanego finansowania na podstawie Umowy Kredytu oraz wkładu własnego jako kupujący, nabyli na podstawie umowy sprzedaży, zawartej w formie aktu notarialnego, nieruchomość finansowaną w drodze kredytu hipotecznego.
Każde z nich nabyło: (…) części, związanym z odrębną własnością lokalu, w nieruchomości wspólnej - dalej łącznie jako „Udziały we Współwłasności”.
Lokal Mieszkalny został nabyty za kwotę (…). W 2023 r. (zmienionej aneksem z dnia (…) 2023 r.) Wnioskodawca i p. R.Ś. zawarli umowę przedwstępną przeniesienia własności nieruchomości (udziału) w zamian za przejście długu.
Na jej podstawie jej strony zobowiązały się zawrzeć umowę mocą której Wnioskodawca w zamian za zwolnienie go z długu wynikającego z tytułu Umowy Kredytu wskutek jego przejęcia przez p. R.Ś., przeniesie Udziały we Współwłasności na p. R.Ś. (dalej jako „Umowa Przyrzeczona”). Pani R.Ś. w zamian za przeniesienie Udziałów we Współwłasności zobowiązała się z kolei do dokonania całkowitej spłaty kredytu wynikającego z Umowy Kredytu na rachunek w (…) w celu całkowitej spłaty Długu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty