Wymóg szczegółowego uzasadnienia przy odmowie rozwiązania stosunku pracy z radnym - Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2022 r., sygn. III OSK 1449/21
Uchwała organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, odmawiająca zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, wymaga szczegółowego uzasadnienia wskazującego motywy takiej decyzji, gdyż jej brak stanowi podstawę do unieważnienia takiej uchwały.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Teresa Zyglewska Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rady Dzielnicy [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 marca 2019 r. sygn. akt II SA/Wa 1253/18 w sprawie ze skargi Zakładu [...] na uchwałę Rady Dzielnicy [...] z dnia [...] maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy I. oddala skargę kasacyjną, II. oddala wniosek o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 14 marca 2019 r. sygn. akt II SA/Wa 1253/18 uwzględnił skargę Zakładu [...] i stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały Rady Dzielnicy [...] z dnia [...] maja 2018 r. nr [...] którą nie wyrażono zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym Dzielnicy [...] S.J. zatrudnionym na stanowisku [...] w Zakładzie [...].
W motywach orzeczenia Sąd pierwszej instancji wskazał, że w sprawie doszło do istotnego naruszenia art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2018 r. poz. 994) zwanej dalej w skrócie u.s.g., ponieważ uzasadnienie zaskarżonej uchwały w ogóle nie wskazuje motywów, którymi kierowała się Rada Dzielnicy rozpoznając wniosek pracodawcy. W uzasadnieniu wskazano jedynie na fakt wystąpienia pracodawcy z wnioskiem o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy oraz podano, że Rada zapoznała się z pismem pracodawcy wraz z załącznikami oraz wysłuchała wyjaśnień radnego do stawianych zarzutów. W ocenie Sądu uzasadnienie to powinno wskazywać podstawę prawną podjęcia uchwały oraz zawierać wskazanie faktów, które Rada uznała za decydujące dla odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, a tym samym umożliwić zweryfikowanie zgodności z prawem podjętej uchwały. W sprawie niniejszej zaskarżona uchwała nosi znamiona arbitralności i nie poddaje się sądowej kontroli. Argumentacja Rady Dzielnicy [...] zawarta w odpowiedzi na skargę nie doprowadziła do zmiany stanowiska Sądu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty