28.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.597.2023.3.KC

Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku w związku z zawarciem ugody z bankiem dotyczącej zaciągniętego kredytu hipotecznego w walucie obcej, przez osobę mieszkającą w Wielkiej Brytanii.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 grudnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 12 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zaniechania poboru podatku.Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 12 i 19 lutego 2024 r. (daty wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W 2007 r. wraz z żoną zaciągnął Pan kredyt hipoteczny (w walucie CHF) na sfinansowanie zakupu mieszkania wraz z garażem.

Zakup tych nieruchomości był na cele mieszkaniowe.

Jakiś czas temu otrzymał Pan od banku propozycję ugody polegającą na przewalutowaniu kredytu na walutę PLN oraz umorzeniu części zadłużenia (ok. (...) zł).

Propozycja wydała się Panu korzystna i podjął Pan z bankiem negocjacje w celu zawarcia tejże ugody.

Niestety pojawiły się niejasności związane z podatkiem należnym do zapłaty od umorzonej kwoty. Wie Pan, że po spełnieniu pewnych warunków – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe – mógłby skorzystać z takowego umorzenia.

Pana sytuacja wygląda następująco:

-mieszkanie było zakupione na cele mieszkaniowe;

-nigdy wcześniej nie korzystał Pan z umorzenia podatku w podobnej sprawie.

Wie Pan również, iż umorzenie podatku przysługuje tylko na jedną nieruchomość.

Problem w Pana sytuacji polega na tym, że mieszkanie i garaż – pomimo finansowania jednym kredytem – posiadają oddzielne księgi wieczyste, a więc stanowią oddzielne nieruchomości, a garaż nie przynależy do mieszkania. W takim wypadku zgodnie z zapisami w rozporządzeniu Ministra Finansów powinien Pan zostać zwolniony z podatku za mieszkanie, a podatek za garaż powinien zostać wyliczony (należny do zapłaty) zgodnie z proporcjonalną wartością tego garażu względem ceny obu tych nieruchomości. Tu pojawia się kolejny kłopot, gdyż podczas zakupu, zarówno w akcie notarialnym jak i dokumentach kredytowych, nie posiada Pan oddzielnych cen za mieszkanie i za garaż, a tylko jedną wspólną kwotę za obie te nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne