Interpretacja indywidualna z dnia 19 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.470.2023.4.AGM
Transakcje z Centralą będącą w Grupie VAT, a Oddziałem Centrali w Polsce, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 października 2023 r., za pośrednictwem ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 11 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy rozliczenia transakcji z jednostką macierzystą będącą w Grupie VAT, a Oddziałem Spółki w Polsce, prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów dokonanych przed rejestracją do podatku VAT Centrali w Polsce oraz prawidłowość kalkulacji współczynnika proporcji na podstawie art. 90 ust. 1 - ust. 3 ustawy o VAT.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 2 listopada 2023 r. (wpływ za pośrednictwem ePUAP 2 listopada 2023 r.), pismem z 27 grudnia 2023 r. (wpływ za pośrednictwem ePUAP 27 grudnia 2023 r.) oraz pismem z 7 lutego 2024 r. (wpływ za pośrednictwem ePUAP 7 lutego 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
A. (dalej: A.) jest spółką z siedzibą w Irlandii. A. należy do międzynarodowej grupy kapitałowej X. działającej głównie w sektorze (…). A. została wyznaczona w strukturze grupy X. jako tzw. centrum usług wspólnych i jej działalność polega na świadczeniu usług administracyjnych (np. usług wsparcia administracyjnego w procesie zakupów) oraz usług księgowych na rzecz innych podmiotów z grupy X.
A., wraz z innymi spółkami mającymi siedzibę w Irlandii, w tym m.in. B. („B.”) oraz C. („C.”) utworzyła w Irlandii tzw. grupę VAT w rozumieniu art. 11 Dyrektywy VAT (dalej: „Irlandzka Grupa VAT”). Przepis ten wskazuje, że „Po konsultacji z komitetem doradczym ds. podatku od wartości dodanej (zwanym dalej „Komitetem ds. VAT”), każde państwo członkowskie może uznać za jednego podatnika osoby mające siedzibę na terytorium tego samego państwa członkowskiego, które będąc niezależnymi pod względem prawnym, są ściśle powiązane pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym.”
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty