Interpretacja indywidualna z dnia 6 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.900.2023.2.KP
Umorzenie odsetek od kredytu bankowego
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 15 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 stycznia 2024 r. (wpływ 30 stycznia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Bank (...) w (...) roku udzielił kredytu inwestycyjnego dwuosobowej spółce cywilnej, w której każdy ze wspólników posiadał 50% udziału. Jednym z zabezpieczeń było poręczenie małżonki jednego ze wspólników. W dniu 22.12.2006 r. spółka cywilna zakończyła swoją działalność.
Kredyt od wielu lat był w windykacji, a w 2009 roku został spisany do ewidencji pozabilansowej. Część środków udało się odzyskać ze sprzedaży przewłaszczonych maszyn i poręczenia. Wobec dłużników były prowadzone postępowania egzekucyjne przez komorników na podstawie art. 824 § 1 pkt 3 kpc, które kilkakrotnie były umarzane ze względu na ich bezskuteczność.
Bank zaprzestał naliczania odsetek od dnia 01.01.2023 r., kiedy w czerwcu 2023 r. do Banku zgłosił się jeden ze wspólników chcący spłacić cały kapitał. Jednocześnie zwrócił się z prośbą o umorzenie odsetek. Mając na uwadze to, że wspólnicy nie posiadają nieruchomości ani ruchomości przedstawiających wartość handlową, Bank pozytywnie ustosunkował się do prośby dłużnika.
W dniu 26.10.2023 r. została zawarta Ugoda pomiędzy Bankiem a działającymi solidarnie byłymi wspólnikami spółki cywilnej (zwanym Kredytobiorcą). Na jej podstawie Kredytobiorca zobowiązał się do spłaty zadłużenia z tytułu kapitału kredytu jednorazowo w terminie do 20.11.2023 r. Po zapłacie należnej kwoty Bank nie będzie miał wobec Kredytobiorcy żadnych dalszych roszczeń i to niezależnie od tego, który z byłych wspólników ją wpłaci. Zapłata tejkwoty zwalnia Kredytobiorcę z obowiązku zapłaty wszelkich pozostałych należności. Zapłata należnej kwoty zwalnia Kredytobiorcę z obowiązku zapłaty wszelkich odsetek i ewentualnych kosztów, a Bank nie będzie miał już wobec Kredytobiorcy żadnych roszczeń. Spełnienie świadczenia przez Kredytobiorcę spowoduje wygaśnięcie wszystkich zabezpieczeń spłaty, w tym poręczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty