Interpretacja indywidualna z dnia 9 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.555.2023.2.JM
W zakresie obowiązków płatnika w związku z zapewnieniem samochodu służbowego pracownikowi wykonującemu pracę zdalną.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w związku z zapewnieniem samochodu służbowego pracownikowi wykonującemu pracę zdalną.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie z 13 lipca 2023 r. – pismem z 19 lipca 2023 r. (data wpływu 19 lipca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W marcu 2020 r. na terenie całego kraju wprowadzono stan epidemii spowodowany nagłym wzrostem zachorowań na COVID-19. (…) Zarządzeniem z (…) marca 2020 r. nr (…)/2020 zalecił swoim pracownikom, wykonywanie pracy zdalnej w miejscu zamieszkania. Jednocześnie (…) wydał polecenie pełniącemu obowiązki (…) pozostania w pełnej gotowości i dyspozycyjności. Było to ściśle powiązane ze zgodą na przemieszczanie się ww. pracownika pomiędzy miejscami wykonywania pracy (czyli również w miejscu wykonywania pracy zdalnej) samochodami służbowymi należącymi do Państwa floty. Dyspozycyjność i mobilność p.o. (…) zapewniała jednocześnie sprawną i skuteczną reakcję poprzez wykonywanie wizji terenowych weryfikujących kierowane zgłoszenia interwencyjne do (…). Wyżej wspomniane ustne polecenie służbowe było podyktowane koniecznością realizacji zadań w tych trudnych realiach. (…) jest wydziałem wiodącym dla Państwa instytucji, dlatego osoba zarządzająca, zależnie od okoliczności, winna być w siedzibie (…). Wykonywanie obowiązków służbowych poprzez pracę zdalną i kierowanie pracami (…) (którego specyfika i zakres realizowanych zadań są bardzo obszerne) na odległość, rodziły zagrożenie niezrealizowania określonego planu zadań, który obowiązywał w danym okresie. Stan epidemii spowodował znaczne utrudnienia w wielu gałęziach gospodarki, w tym m.in. w transporcie zbiorowym. (…) uznał za zasadne wydanie wyżej wspomnianego ustnego polecenia służbowego, które z pewnością pozwoliło zminimalizować ryzyko zakażenia COVID-19 p.o. (…) oraz innych jego współpracowników. Należy zauważyć, że podjęta decyzja wydania ustnego polecenia służbowego, co do możliwości przemieszczania się przez ww. pracownika Państwa samochodami służbowymi pomiędzy miejscami wykonywania pracy miała znaczący wpływ na fakt pełnego wykonania Państwa planu pracy, który obowiązywał w danym okresie. Zatem, w związku z wprowadzeniem pracy zdalnej, pełniący obowiązki (…), wykonując swoje obowiązki służbowe, świadczył pracę także w miejscu swojego zamieszkania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty