Interpretacja indywidualna z dnia 2 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.372.2023.2.AB
W zakresie uznania, że Wnioskodawca nie będzie podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu najmu lokalu mieszkalnego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 maja 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 10 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie uznania, że nie będzie Pani podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu najmu lokalu mieszkalnego. Uzupełniła go Pani pismem z 24 lipca 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zaistniałego zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce i posiadającą polską rezydencję podatkową.
Wnioskodawczyni jest z wykształcenia farmaceutą. Osiąga przychody z dwóch źródeł tj. przychody ze stosunku pracy (zatrudnienie w charakterze farmaceuty) oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej jednoosobowo na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej - przy czym w działalności gospodarczej jest podatnikiem podatku VAT czynnym a w roku 2023 przychody z działalności gospodarczej opodatkowuje ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawczyni jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (68.20.Z - PKD2007). Wynajem odbywa się głównie w oparciu o mienie nabyte do majątku prywatnego a następnie wprowadzone do działalności gospodarczej i wykorzystywane w działalności gospodarczej Wnioskodawczyni. Wynajem w ramach działalności gospodarczej obejmuje lokale użytkowe (pawilony handlowo-usługowe) i przeznaczony jest na cele niemieszkalne. Lokale użytkowe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych Wnioskodawczyni jako jej majątek osobisty nabyty przed zawarciem małżeństwa a następnie ulepszane już po jego zawarciu przy czym środki na ulepszenie pochodziły z majątku osobistego Wnioskodawczyni. Istotne jest także to, że nabycie pawilonów handlowo-usługowych, przed ich wprowadzeniem do działalności gospodarczej, stanowiących główne rzeczowe aktywa trwałe Wnioskodawczyni - przedsiębiorcy nastąpiło przed rozpoczęciem działalności gospodarczej przez Wnioskodawczynię.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty