Interpretacja indywidualna z dnia 5 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.305.2023.3.EC
Możliwość skorzystania z ulgi na zabytki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 kwietnia 2023 r. złożył Pan wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi na zabytki. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 30 maja 2023 r. i 7 czerwca 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W dniu 9 października 2021 r. Wnioskodawca nabył udziały w nieruchomości o nr księgi wieczystej …. (nr Rep. ………). Nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków pod nr …. ………... Zapłaty za ww. udziały w nieruchomości Wnioskodawca dokonał w ratach, częściowo w 2021 r., jak i również w 2022 r. W związku z tym, że jest to nieruchomość wpisana do rejestru zabytków, a zgodnie z art. 26h ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych, za datę poniesienia wydatków z tytułu zakupu udziałów w nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, uznaje się dzień zapłaty należności, Wnioskodawca chciałby potwierdzić czy należności zapłacone w 2022 r., tj. 9 wpłat po 19 500 zł =175 500 zł, tytułem zakupu udziałów w ww. nieruchomości, stanowią podstawę do skorzystania z ulgi na zabytki i możliwości odliczenia nakładów od postawy opodatkowania podatku liniowego PIT36L.
W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazuje, że 9 października 2021 r. nastąpiło nabycie udziałów w nieruchomości, na podstawie umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego (Rep. A ………..), która przenosiła własność nabywanych udziałów w nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy, natomiast część wpłat z tego tytułu była dokonywana w okresie od stycznia do października 2022 r. Nieruchomość jest to dom mieszkalny, stanowiący dawny pałac ……, wpisany do rejestru zabytków. Wnioskodawca nie jest w związku małżeńskim, nie ma wspólności majątkowej małżeńskiej. Nieruchomość, o której mowa we wniosku, stanowi zabytek nieruchomy, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c)-e) ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami i jest wpisana do rejestru zabytków pod nr ………… Ww. nieruchomość jest wpisana jest do Rejestru zabytków prowadzonego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków dla zabytków znajdujących się na terenie województwa …... Nr wpisu do rejestru zabytków: ….. z dnia 24 lutego 1970 r., nr decyzji ………... Cała nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty