Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.220.2023.2.MC
Zwiększenie podstawy opodatkowania w przypadku zmian w ujęciu bilansowym umów leasingu operacyjnego
Interpretacja indywidualna– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznegow podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 20 marca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 16 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 maja 2023 r. (wpływ 19 maja 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest wspólnikiem (komandytariuszem) spółki komandytowej działającej pod firmą – „(...) sp. k.”, NIP: (…) (zwana dalej – „Spółką”). Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od 1.05.2021 r., jej działalność nie została zawieszona ani nie znajduje się on w trakcie postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego. Wcześniej wspólnicy byli podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu dochodów uzyskanych w Spółce i byli opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Spółka prowadzi działalność w zakresie transportu drogowego towarów i w tym celu korzysta z pojazdów mechanicznych otrzymanych na podstawie umów leasingu. Od 1.01.2022 r. Spółka rozlicza podatek dochodowy od osób prawnych w formie ryczałtu od dochodu spółek.
Spółka do 31.12.2021 r., zgodnie z art. 3 ust. 6 ustawy o rachunkowości, dokonywała kwalifikacji wszystkich umów leasingu według zasad określonych w przepisach podatkowych i nie stosowała przepisów art. 3 ust. 4 i 5 ustawy o rachunkowości.
W konsekwencji, wszystkie umowy leasingowe zawarte przez Spółkę były traktowane przez prawo bilansowe jako leasingi operacyjne. Oznacza to, że koszty rat leasingowych były bilansowo ujmowane na bieżąco w kosztach, zaś jednocześnie wartość leasingowanych środków trwałych nie była wykazywana w pozycji środki trwałe, co powodowało, że środki trwałe leasingowane nie podlegały amortyzacji bilansowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty