19.05.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.146.2023.1.ASK

Skutki podatkowe otrzymania zasądzonej wyrokiem sądu kwoty wraz z odsetkami tytułem zwrotu nienależnie pobranych świadczeń przez Bank.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części nieprawidłowe i w części prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych otrzymania zasądzonej wyrokiem sądu kwoty wraz z odsetkami tytułem zwrotu nienależnie pobranych świadczeń przez Bank.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

„A” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Od dnia 1 maja 2021 roku podmiot został podatnikiem CIT i rozlicza się na zasadach ogólnych w podatku dochodowym od osób prawnych. Podmiot powstał z przekształcenia spółki cywilnej osób fizycznych w dniu 15 listopada 2012 roku. Na dzień opisywanego we wniosku stanu faktycznego wspólnikami spółki (Wnioskodawcy) są „B” Sp. z o.o. jako komplementariusz i trzej komandytariusze - osoby fizyczne, które były również wspólnikami spółki cywilnej z przekształcenia, której powstał Wnioskodawca.

Spółka cywilna powstała w 2005 roku. Od 2008 roku spółka prowadziła księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Wspólnikami spółki od samego początku byli obecni komandytariusze Wnioskodawcy. We wrześniu 2008 roku, ówcześni wspólnicy spółki cywilnej prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej pod nazwą „C” spółka cywilna (obecni komandytariusze) podpisali z bankiem umowę kredytu denominowanego we frankach szwajcarskich (CHF), celem zakupu na rzecz prowadzonej działalności gospodarczej dwóch nieruchomości, które zostały po ich zakupie wprowadzone do ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy. Wspomniane nieruchomości to nieruchomości komercyjne, dwa lokale użytkowe, w których podatnik prowadzi obecnie działalność gospodarczą (lokal A) a drugi wynajmuje podmiotowi trzeciemu w ramach działalności operacyjnej spółki (lokal B).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne