Interpretacja indywidualna z dnia 12 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.42.2024.2.AS
Czy usługi najmu między podmiotami powiązanymi, opisane w stanie faktycznym będą stanowiły dla Spółki ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku rozpoznania dochodu z tytułu ukrytego zysku.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie Organu – 9 kwietnia 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawcą jest X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zarejestrowana pod adresem (…), wpisana do KRS pod numerem: (…), numerem NIP: (…) i numerem REGON: (…), dalej jako „Spółka”, „Wnioskodawca”. Spółka posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 29 grudnia 2023 r. poz. 2805, dalej zwana „ustawą o CIT”).
Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest sprzedaż detaliczna towarów (…). Spółka dokonuje sprzedaży zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Spółka powstała 31 stycznia 2022 r., w wyniku przekształcenia spółki z o.o. komandytowej. Przekształcenie zostało dokonane na podstawie art. 551 Kodeksu spółek handlowych.
W styczniu 2024 r. Spółka dokonała zmiany formy opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek kapitałowych (dalej również „CIT estoński"). W tym celu w ustawowym terminie złożyła właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie według ustalonego wzoru, informując o dokonanym wyborze. Na moment dokonania wyboru opodatkowania ryczałtem estońskim, Spółka spełniła wszystkie warunki wskazane w art. 28j ustawy o CIT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty