Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.577.2024.2.AND
Podział nie będzie skutkował powstaniem po stronie Spółki Przejmującej przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, w szczególności na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c i 8d ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 września 2024 roku wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 grudnia 2024 r. (wpływ tego samego dnia). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Aktualnie w ramach spółki G. Spółka z o.o. prowadzone są dwa rodzaje działalności. Pierwsza z nich skupiona jest na realizacji szeregu usług dla podmiotów zewnętrznych z zakresu (…) (dalej: „działalność usługowa”). Drugi zakres działalności Spółki to działalność polegająca na zarządzaniu nieruchomościami, tj. (…) (dalej: „działalność nieruchomościowa”).
Z uwagi na to, że oba profile działalności Spółki są rozbieżne i wymagają innych umiejętności zarządczych i kierowniczych, a także zaangażowania innych środków finansowych, w ramach jednego przedsiębiorstwa zostały wstępnie wyodrębnione dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa. Pierwsza z nich obejmuje działalność usługową, druga natomiast działalność nieruchomościową. Aktualnie, z uwagi na to, że Spółka G. Sp. z o.o. dysponuje wolnymi środkami finansowymi, wspólnik Spółki zainteresowany jest zainwestowaniem posiadanych środków finansowych w rozszerzenie działalności polegającej na zakupie nieruchomości pod wynajem lub w celach dalszej odsprzedaży. Jednocześnie, z uwagi na posiadane doświadczenie i zasoby, Spółka planuje nadal rozwijać działalność w zakresie świadczenia usług (…). Z uwagi na to, że wspólnik nie chciałby, aby w ramach jednego podmiotu prowadzona była działalność operacyjna polegająca na świadczeniu usług (…) oraz działalność inwestycyjna w nieruchomości (…), planowane jest dokonanie podziału Spółki z o.o. na dwa odrębne podmioty, które we własnym zakresie będą prowadziły przypisane im działalności. W wyniku podziału, dotychczasowa spółka byłaby Spółką Dzieloną, a spółka do której miałyby zostać przypisana dzielność (winno być” „działalność”) nieruchomościowa, Spółką Przejmującą. Powyższe podyktowane jest także uwarunkowaniami biznesowymi, tj. potencjalnymi zmianami właścicielskimi w Spółce oraz chęcią ograniczenia ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością usługową, planowanym dynamicznym rozwojem działalności nieruchomościowej oraz działalności usługowej na rynku krajowym, koniecznością dostosowania struktury organizacyjnej w sposób umożliwiający dalszy dynamiczny rozwój działu nieruchomościowego oraz poprawą efektywności biznesowej, a w szczególności:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty