Artykuł aktualny na dzień 18-07-2024
16.04.2024 Podatki

Programy motywacyjne, bonusy, benefity i premie - zasady rozliczania podatkowego

Podatnicy, w ramach prowadzonej działalności, przyznają premie pieniężne, bonusy i bonifikaty. Coraz więcej firm decyduje się również na organizowanie programów motywacyjnych. Każda z tych czynności ma swoje konsekwencje w podatku dochodowym oraz w VAT. Przedstawiamy podejście do tych działań organów podatkowych i sądów administracyjnych.

  1. Programy motywacyjne w kosztach i przychodach podatkowych

Program motywacyjny to zestaw działań lub strategii służących zwiększeniu zaangażowania, poprawie wydajności czy lojalności pracowników, klientów lub innych grup docelowych. W programach przedsiębiorcy wykorzystują różnorodne metody – od nagród i wyróżnień, przez różnego rodzaju benefity pozapłacowe, po rozwój osobisty i zawodowy. Wszystko to ma na celu pobudzać i utrzymywać motywację beneficjentów programu.

Wydatki na programy motywacyjne jako zazwyczaj mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą przedsiębiorcy stanowią dla niego koszty podatkowe. Dla beneficjentów takich programów otrzymane z nich korzyści będą stanowiły przychody podatkowe. Szczególne zasady dotyczą objęcia akcji w wyniku realizacji programu motywacyjnego (zob. art. 24 ust. 11 updof). W tym wypadku nabycie akcji w wyniku udziału w programie motywacyjnym, nawet nieodpłatnie, nie generuje u nabywcy dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Obowiązek opodatkowania przychodu z kapitałów pieniężnych powstaje z chwilą zbycia tych akcji.

 

1. Uczestnictwo pracowników w programie motywacyjnym spółki-matki

Jeżeli podatnik nie otrzymuje żadnych świadczeń w związku z uczestnictwem jego pracowników w programie motywacyjnym organizowanym przez powiązaną spółkę, to realizacja tego programu nie będzie skutkowała powstaniem przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia po jego stronie.

MF

(…) zgodnie z dominującą linią wykładniczą o świadczeniu nieodpłatnym można mówić w sytuacji, gdy podatnik otrzymuje przysporzenie majątkowe niezwiązane z jakimkolwiek świadczeniem ekwiwalentnym. W takim wypadku zachodzi brak ekwiwalentności, stanowiący warunek konieczny do powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Należy zauważyć, że Państwa Spółka nie jest beneficjentem Programu Motywacyjnego realizowanego przez Spółkę Brytyjską, beneficjentami są pracownicy Spółki Brytyjskiej i spółek zależnych, zatem i Państwa Spółki. Spółka polska nie poniesie też z tytułu wprowadzenia Programu Motywacyjnego żadnych kosztów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne