12.04.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.30.2023.2.JO

Brak obowiązku rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 stycznia 2023 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek z 24 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku obowiązku rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 marca 2023 r. (wpływ 23 marca 2023 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

(…) Szpital (…) jest podmiotem leczniczym, który świadczy usługi w zakresie ochrony zdrowia, zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, a łączna wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju przekroczyła w danym i poprzednim roku podatkowym kwotę 50.000 zł.

Na potrzeby świadczenia swoich usług, Szpital nabywa towary i usługi, od których generalnie nie odlicza podatku naliczonego ze względu na związek z czynnościami zwolnionymi. Poza towarami i usługami służącymi do świadczenia usług zwolnionych, Szpital nabywa towary i usługi, które służą do działalności mieszanej (związanej z czynnościami dającymi prawo, jak i niedającymi prawa do odliczenia podatku naliczonego) i działalności opodatkowanej (odsprzedaż towarów i usług).

Jednym z kontrahentów (…) Szpitala (…) jest Spółka z siedzibą w (…), która dokonuje na rzecz (…) Szpitala (…) sprzedaży towarów w postaci testów biologicznych do sterylizacji plazmowej, kaset do sterylizacji plazmowej i pojemników na zużyte kasety do sterylizacji plazmowej. Spółka sprzedaje Szpitalowi towary opodatkowując je na wystawionych przez siebie fakturach podatkiem VAT wg właściwej stawki krajowej (8% lub 23%). Kwota na fakturze wyrażona jest w złotych polskich. W trakcie współpracy okazało się, że ww. towary dostarczane są do (…) Szpitala (…) z magazynów mieszczących się na terenie Holandii i Belgii. W związku z wątpliwościami dotyczącymi rozliczania podatku VAT, Szpital zwrócił się do Spółki z prośbą o wyjaśnienia i w odpowiedzi Spółka oświadczyła, iż cyt.: „rozlicza podatek VAT zgodnie z obowiązującym prawem w tym zakresie, a po stronie klientów/odbiorców/partnerów biznesowych nie powstaje obowiązek płacenia dodatkowego podatku. Realizowanie dostaw przez Spółkę nie prowadzi do powstania obowiązku podatkowego.”

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne