Interpretacja indywidualna z dnia 7 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.165.2023.1.KR
Skutki podatkowe sprzedaży udziału w nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 lutego 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Pani ....(dalej: „Zainteresowana” lub „Wnioskodawczyni”) posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.; dalej: „ustawa o PIT”).
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie jako wspólnik spółki cywilnej, której przedmiotem jest „68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi”. Spółka cywilna jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i nie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o VAT. Wnioskodawczyni nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT (ani jako podatnik VAT czynny, ani jako podatnik VAT zwolniony).
W ramach zarządu majątkiem prywatnym Zainteresowana wynajmuje jednocześnie część powierzchni parteru budynku (kamienicy). Działanie to nie jest wykonywane w formie działalności gospodarczej, a budynek ten nie wchodzi w skład nieruchomości objętej planowaną transakcją sprzedaży - opisanej poniżej. W związku z dokonywanym wynajmem powierzchni nieruchomości, Zainteresowana dokonała zgłoszenia tej okoliczności do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.
W 1994 r. Wnioskodawczyni nabyła udział w prawie własności, wynoszący 1/2 części niezabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w (…). Nabycie nastąpiło w drodze darowizny od ciotki (siostry ojca) Zainteresowanej. Właścicielem nieruchomości w pozostałej części - która została nabyta w drodze darowizny w tym samym czasie - pozostaje siostra Zainteresowanej (dalej: „Współwłaściciel”; dalej wspólnie, także jako: „Zainteresowane”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty