26.04.2022 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 26 kwietnia 2022 r., sygn. III PSKP 66/21

Zawarcie umowy o pracę z kolejnym pracodawcą nie wyłącza prawa do odprawy, wobec spełnienia przesłanek do otrzymania tego świadczenia (art. 10 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący)

SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z powództwa W. Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w M. przeciwko M. O. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 26 kwietnia 2022 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. z dnia 29 stycznia 2020 r., sygn. akt IV Pa (…),

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od skarżącej W. Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w M. na rzecz pozwanego M. O. 1.350 zł (jeden tysiąc trzysta pięćdziesiąt) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w S. wyrokiem z 29 stycznia 2020 r. oddalił apelację W. Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w M. od wyroku Sądu Rejonowego w S. z 16 października 2019 r., który oddalił powództwo skarżącej spółki o zasądzenie od pozwanego M. O. nienależnie wypłaconej mu odprawy pieniężnej w kwocie14.984,06 zł z odsetkami od 2 sierpnia 2018 r.

Pozwany był pracownikiem spółki od 21 lipca 2008 r. jako kierowca mechanik, zatrudnionym ostatnio na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. 27 listopada 2016 r. z inicjatywy pracodawcy doszło do spotkania w hotelu w W., na które zostali zaproszeni wszyscy pracownicy oddziału w W.. Spotkaniu przewodniczył wiceprezes zarządu R. M., który poinformował obecnych kierowców, że pracodawca w niedługim czasie zostanie zlikwidowany i nie będzie realizował kontraktów. Zaproponował pracownikom podpisanie porozumienia o rozwiązaniu stosunku pracy. Wskazał, że w przypadku jego niepodpisania pracownicy muszą się liczyć z rychłą utratą zatrudnienia z powodu likwidacji firmy, a nawet koniecznością pokrycia jej zobowiązań. Jednocześnie zaproponował kierowcom zawarcie umów o pracę z kierowaną przez niego firmą G. Sp. z o.o. w W..

Z uwagi na trudną sytuację finansową i rodzinną, pozwany wyraził zgodę na zaproponowane przez pracodawcę rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Następnie dyrektor biura zarządu K. C. wręczyła mu i pozostałym kierowcom zredagowane przez pracodawcę szablony dokumentu porozumienia i wskazała, jakie dane należy wpisać w konkretnych miejscach. Pozwany podpisał pismo zatytułowane „Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron” wskazując jako dzień rozwiązania zaproponowany przez pracodawcę 30 listopada 2016 r. Tego samego dnia pracownik zawarł umowę o pracę na okres próbny z G. Sp. z o.o. w W. reprezentowaną przez R. M..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne