Interpretacja indywidualna z dnia 1 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.281.2022.2.MB
Wnioskodawcy dokonując sprzedaży udziałów w nieruchomości nie działali w charakterze – zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy, a sprzedaż udziałów w tej nieruchomości nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Kupującemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Wnioskodawców z tytułu sprzedaży udziałów w Nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
2 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania sprzedaży udziałów w nieruchomości oraz prawa Kupującego do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. udziałów w nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – poprzez uiszczenie opłaty (data wpływu opłaty na konto Organu 22 lipca 2022 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
Spółka
2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:
E. B.
3)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:
J. F.
Opis stanu faktycznego
J. F. i E. B. (dalej: Wnioskodawcy) były współwłaścicielami działek oznaczonych numerami 1 i 2 objętych księgą wieczystą o numerze (…). (dalej: Nieruchomość). Księga Wieczysta nie obejmuje innych działek. Nieruchomość jest niezabudowana. Działka 2 została wydzielona z działki 3. Wydzielenie to odbyło się z inicjatywy Kupującego.
Wnioskodawcy udziały w Nieruchomości odziedziczyli po zmarłym w 2013 r. ojcu. Okoliczność, iż Wnioskodawcy są współwłaścicielami Nieruchomości wyszła na jaw podczas przygotowywania dokumentów do sprzedaży Nieruchomości przez matkę Wnioskodawców. Wcześniej Wnioskodawcy i matka byli przekonani, iż matka jest jedyną właścicielką nieruchomości. W toku analizy i przygotowywania dokumentów do sprzedaży Nieruchomości przez matkę Wnioskodawców okazało się, iż przekazane matce gospodarstwo rolne (na mocy umowy przekazania gospodarstwa rolnego z 1990 r.) weszło do majątku wspólnego małżeńskiego matki i ojca Wnioskodawców. A zatem, w związku ze śmiercią ojca Wnioskodawców, Wnioskodawcy odziedziczyli udział w nieruchomości. Wcześniej, jak już było wskazane wcześniej, Wnioskodawcy i ich matka nie mieli świadomości, iż gospodarstwo rolne należało do majątku wspólnego rodziców Wnioskodawców i wchodziło w skład masy spadkowej po zmarłym ojcu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty