Interpretacja indywidualna z dnia 25 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.384.2022.2.MH
- Prawo do odliczenia całych kwot podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki na realizację projektu pn. „…”, - Ustalenie podstawy opodatkowania dla świadczonych przez Państwa Gminę usług.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że stanowisko Państwa Gminy w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 maja 2022 r. wpłynął wniosek Państwa Gminy z 19 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
-prawa do odliczenia całych kwot podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki na realizację projektu pn. „…”,
-ustalenia podstawy opodatkowania dla świadczonych przez Państwa Gminę usług.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 14 lipca 2022 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Państwa Gmina jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Państwa Gmina wykonuje zadana nałożone na nią odrębnymi przepisami prawa, do realizacji których została powołana. Państwa Gmina ponosi i zamierza ponosić szereg kosztów związanych z zadaniami ekologii, czystej energii, polepszenia jakości powietrza oraz ochrony środowiska. Państwa Gmina zobowiązała się do aplikowania o środki unijne w ramach Osi Priorytetowej IV Gospodarka niskoemisyjna RPOW Województwa i złożyła wniosek o dofinansowanie projektu pn. „…” z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach PROW Województwa. Projekt dotyczy budowy 101 szt. instalacji PV; 14 szt. kolektorów słonecznych i 11 szt. kotłów na biomasę, na indywidualnych budynkach mieszkalnych z terenu Państwa Gminy. Wsparciem dla systemów grzewczych będą instalacje 5 szt. zbiorników na C.W.U. Projekt będzie realizowany w formule „Zaprojektuj-wybuduj”. Państwa Gmina zobowiązała się zabezpieczyć realizację Projektu, wyłonić wykonawcę, nadzorować prace, przeprowadzać odbiory oraz rozliczyć Projekt finansowo. Faktycznym wykonawcą będzie wyłoniona firma, lecz Państwa Gmina będzie zobowiązanym w ramach podpisanej umowy z mieszkańcami - uczestnikami projektu. To na Państwa Gminie leżeć będzie odpowiedzialność związana z montażem OZE. Faktura wykonawcy zostanie wystawiona na Państwa Gminę nie na mieszkańców - uczestników projektu. Każdy z uczestników projektu podpisujących umowę z Państwa Gminą, wyraża zgodę na wybudowanie instalacji na jego nieruchomości i zobowiązuje się do wniesienia partycypacji pieniężnej w wysokości 15% kosztów kwalifikowalnych oraz podatku VAT. Niedokonanie wpłaty powoduje rozwiązanie umowy i nieprzystąpienie do realizacji projektu. Na realizację projektu Państwa Gmina otrzyma dofinansowanie w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych netto. Pozostałą kwotę pokrywają uczestnicy projektu. Realizacja przez Państwa Gminę projektu (montażu instalacji) uzależniona jest od otrzymania dofinansowania projektu, które przeznaczone będzie w całości na realizację projektu. W przypadku nieotrzymania dofinansowania Państwa Gmina nie będzie realizowała projektu i dokona zwrotu otrzymanych środków pieniężnych. Wszystkie wybudowane instalacje będą stanowić własność Państwa Gminy przez okres trwałości projektu - 5 lat od zakończenia realizacji projektu. Po tym okresie zostaną przekazane uczestnikom projektu w zamian za wniesiony wkład własny. Właściciele - uczestnicy projektu oświadczają że energia cieplna/elektryczna/ciepła woda użytkowa uzyskana z zainstalowanego zestawu instalacji fotowoltaicznej nie będzie używana do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty