Interpretacja indywidualna z dnia 24 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.180.2022.1.MF
Dotyczy ustalenia, czy regulacja zawarta w art. 7 ust. 3 pkt 7 ustawy z dnia z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych znajduje zastosowanie do Połączenia zarejestrowanego 30 grudnia 2020 r., tym samym czy Wnioskodawca będzie uprawniony w świetle regulacji art. 7 ust. 5 ustawy o CIT do uwzględnienia w kalkulacji dochodu z danego źródła strat podatkowych poniesionych przez Wnioskodawcę przed 30 grudnia 2020 r. w kolejnych latach podatkowych przypadających po tym dniu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 23 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy regulacja zawarta w art. 7 ust. 3 pkt 7 ustawy z dnia z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych znajduje zastosowanie do Połączenia zarejestrowanego 30 grudnia 2020 r., tym samym czy Wnioskodawca będzie uprawniony w świetle regulacji art. 7 ust. 5 ustawy o CIT do uwzględnienia w kalkulacji dochodu z danego źródła strat podatkowych poniesionych przez Wnioskodawcę przed 30 grudnia 2020 r. w kolejnych latach podatkowych przypadających po tym dniu.
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (jest rezydentem podatkowym w Polsce). Wnioskodawca jest spółką zajmującą się przede wszystkim świadczeniem usług weterynaryjnych, a także produkcją i sprzedażą gotowej karmy dla zwierząt domowych.
W dniu 31 grudnia 2020 r. Sąd Rejonowy w Gliwicach zarejestrował połączenie (dalej: „Połączenie”) Wnioskodawcy ze spółką, która posiadała 100% akcji Wnioskodawcy – A. Połączenie zostało przeprowadzone w trybie przewidzianym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych I (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526; dalej: „k.s.h.”), tj. przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie). Spółką przejmującą był Wnioskodawca, zaś spółką przejmowaną - A. Doszło wobec tego do tzw. połączenia odwróconego, w którym Wnioskodawca przejął spółkę posiadającą 100% akcji Wnioskodawcy. Na skutek Połączenia, akcje Wnioskodawcy zostały wydane wspólnikom A, którzy nabyli w ten sposób status akcjonariuszy Wnioskodawcy. Zgodnie bowiem z art. 493 § 2 k.s.h. połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby spółki przejmującej. W przedmiotowym przypadku jest to więc data 31 grudnia 2020 r. (dalej: „Dzień Połączenia”). A została następnie wykreślona z rejestru przedsiębiorców 8 stycznia 2021 r. (zgodnie z art. 493 § 5 k.s.h.), nie jest to jednak istotna data z perspektywy niniejszego wniosku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty