Interpretacja indywidualna z dnia 27 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.530.2024.1.SP
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wartości Prowizji zarachowanej uprzednio do przychodów należnych, w momencie odpłatnego zbycia Wierzytelności.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnychjest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, w związku z odpłatnym zbyciem wierzytelności na rzecz Banku, kosztu zarachowanych uprzednio do przychodów należnych wartości Prowizji, w dniu zbycia Wierzytelności.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
A. S.A. (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka” lub „Pożyczkodawca”) jest polską spółką prawa handlowego (spółką akcyjną), która podlega opodatkowaniu w Rzeczypospolitej Polskiej od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Wnioskodawca ma status instytucji pożyczkowej w rozumieniu art. 5 pkt 2a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1028 ze zm.).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca świadczy usługi finansowe polegające w szczególności na udzielaniu pożyczek pieniężnych dla klientów indywidualnych (konsumentów) lub osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. (dalej: „Klienci” lub „Pożyczkobiorcy”).
Od lipca 2024 roku Spółka sprzedaje do polskiego oddziału zagranicznego banku z siedzibą w kraju członkowskim UE (dalej: „Bank”), który jest zagranicznym zakładem tego banku w Polsce w rozumieniu art. 4a pkt 11 ustawy o CIT, wierzytelności pożyczkowe, które spełniają kryteria ściśle określone w Umowie sprzedaży wierzytelności zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a Bankiem (dalej: „Umowa”) - dalej jako „Transakcja”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty