Straty z lat ubiegłych – rozliczanie w zeznaniu CIT
Jednym z uprawnień podatników podatku dochodowego od osób prawnych jest odliczanie od dochodu strat poniesionych w poprzednich latach podatkowych. Ponieważ zbliża się termin rozliczenia rocznego przez podatników CIT, u których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, warto przybliżyć, kiedy podatnicy będą mogli rozliczyć poniesione straty z lat poprzednich. W opracowaniu przedstawiamy zasady rozliczania strat przez podatników CIT, w tym także podatników rozliczających się w ramach tzw. estońskiego CIT.
Do 2 kwietnia 2024 r. (termin przesunięty ponieważ 30 marca w 2024 r. przypada w sobotę, a 31 marca i 1 kwietnia to Święta Wielkanocne) podatnicy CIT o kalendarzowym roku podatkowym mają obowiązek:
- złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) za 2023 r.,
- wpłaty podatku należnego wykazanego w zeznaniu albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w tym zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.
Rozliczanie straty ze źródła przychodów
Dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (zob. art. 7 ust. 2 updop). W przypadku wystąpienia u podatnika straty ze źródła przychodów jest on w kolejnych latach uprawniony do obniżenia o tę stratę dochodu z tego źródła przychodów.
Obowiązujące w tym zakresie zasady określa art. 7 ust. 5 updop. Wynika z niego, że o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty