Interpretacja indywidualna z dnia 17 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.278.2021.2.MJA
Przychód z wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki z o.o. będzie podlegał zwolnieniu pod warunkiem przyjęcia przez spółkę z o.o. dla celów podatkowych składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa w spadku w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych tego przedsiębiorstwa.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
29 września 2021 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
Pan A,
ul. …, …
2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:
Pani B,
ul. …, …
Opis zdarzenia przyszłego
W dniu (…) 2021 r. zmarł przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przedsiębiorca był czynnym podatnikiem podatku VAT. Przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej przez zmarłego przedsiębiorcę była (…) (kod PKD przeważającej działalności: …), polegająca w szczególności na (…), jak również (…).
Składniki przeznaczone do wykonywania działalności gospodarczej, posiadane przez przedsiębiorcę w chwili jego śmierci, stworzyły jedno przedsiębiorstwo w spadku działające pod firmą: C w spadku (dalej: PwS).
PwS odziedziczyło dwoje małoletnich dzieci zmarłego przedsiębiorcy (dalej łącznie: Spadkobiercy, Wnioskodawcy; osobno: Wnioskodawca 1 i Wnioskodawca 2) - we współwłasności ułamkowej w wysokości 1/2 udziału w PwS każdy, stając się właścicielami przedsiębiorstwa w spadku w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 170; dalej: u.z.s.). Otrzymane w drodze spadku przez Spadkobierców składniki majątku PwS stanowiły przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.; dalej: k.c., Kodeks cywilny), a udziały przekazane na rzecz Spadkobierców dotyczyły całości przedsiębiorstwa nabytego w drodze spadku. W dniu (…) 2021 r. na podstawie przepisów ww. u.z.s. na rzecz małżonki zmarłego przedsiębiorcy i matki Spadkobierców (dalej: Zarządca) - został ustanowiony zarząd sukcesyjny, który wygasa najpóźniej w dniu (…) 2023 r., tj. z upływem 2 lat od śmierci przedsiębiorcy (zgodnie z art. 59 ust. 1 pkt 7 u.z.s.). Zgodnie zaś z treścią art. 21 ust. 1 u.z.s. zarządca sukcesyjny nie jest właścicielem PwS, a jedynie reprezentuje PwS - działając w imieniu własnym, ale na rachunek właściciela przedsiębiorstwa w spadku (tut. na rzecz dwóch współwłaścicieli w spadku - Wnioskodawcy 1 i Wnioskodawcy 2).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty