Interpretacja indywidualna z dnia 4 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.627.2021.1.MS
Opodatkowania sprzedaży działek wydzielonych z nieruchomości o powierzchni (...) ha.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek wydzielonych z nieruchomości o powierzchni (...) ha – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 5 grudnia 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania sprzedaży działek wydzielonych z nieruchomości o powierzchni (...) ha.
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan osobą fizyczną. W 2007 r. otrzymał Pan wraz z żoną ziemię rolną na podstawie umowy darowizny od rodziców o powierzchni (...) ha o numerze KW .... Od momentu otrzymania darowizny ziemia przez cały czas była przez Pana i małżonkę uprawiana. Przez wszystkie lata uprawy ziemi borykaliście się Państwo z samymi trudnościami - w momencie otrzymania ziemi nie posiadaliście żadnego zaplecza sprzętowego. Dochód z upraw nie pozwalał wam przez te wszystkie lata jakiegokolwiek sprzętu. Cały czas byliście zmuszeni do wynajmowania sprzętu do obróbki ziemi. Wysokie koszty obróbki ziemi oraz czas poświęcany tym czynnościom (zaznaczają Państwo, że dodatkowo pracujecie zarobkowo) przekonały Państwo do konieczności sprzedaży tej ziemi. Zamiar sprzedaży działek jest podyktowany w szczególności trudnościami z uprawą działki spowodowane brakiem odpowiedniego sprzętu i możliwością utrzymanie się z tak małej ilości ziemi, co wiąże się z koniecznością zarobkową Pana i żony na umowę o pracę. W związku z tym podjęliście Państwo decyzję o sprzedaży działki. Próby sprzedaży działki w całości jako ziemi rolnej nie powiodły się, ponieważ obecne przepisy nie zezwalają na sprzedaż działki większej niż 3000 m osobie innej niż rolnik i ksiądz. Taka sytuacja prawna zmusiła Państwo do podziału tej działki na mniejsze co skutkuje tym, że działki powstałe po podziale nieruchomości może kupić każdy niezależne od statusu społecznego i wyłącznie w ten sposób mogloście Państwo dokonać sprzedaży majątku prywatnego. W wyniku podziału tej działki powstało 20 działek o powierzchni około 1000 m, aby dokonać podziału na te działki musieliście Państwo uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Obecnie te działki są nadal działkami rolnymi, ale z uzyskanymi warunkami zabudowy domu jednorodzinnego. Zostały wytyczone również działki, które mają służyć jako drogi dojazdowe do drogi publicznej. Od daty dokonania podziału nie dokonywaliście Państwo i nie będziecie dokonywać żadnych ulepszeń wydzielonych działek, nie zamierzacie doprowadzić do ich granic jakichkolwiek mediów czy też zagospodarować zieleni czy też posadowić ogrodzenia. Oboje z żoną nie prowadzicie żadnej działalności gospodarczej, pracują Państwo na podstawie umowy o pracę. Wykonywana przez Państwo praca, Pana jako nauczyciela, żony jako kadrowa, dowodzi, że nie jesteście Państwo profesjonalistami w zakresie sprzedaży nieruchomości. Aby pozyskać klientów zamieściliście ofertę sprzedaży w Internecie, nie powierzyliście sprzedaży działek profesjonalnym podmiotom zajmujących się obrotem nieruchomościami. Państwa wątpliwości dotyczą zobowiązania opłaty podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży działek niezabudowanych - rolnych z wydanymi warunkami zabudowy domku jednorodzinnego. Proszą Państwo o ustalenie czy w odniesieniu do opisanej czynności sprzedaży nieruchomości będziecie działać w charakterze podatnika podatku od towarów i usług oraz czy jesteście zobowiązani do zapłacenia 23% stawki VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty