Interpretacja indywidualna z dnia 11 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.919.2021.4.MM
IP BOX - preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej:
· w części dotyczącej uznania kosztu na zakup dywanu, za koszt bezpośrednio związany z działalnością badawczo-rozwojową i uwzględnienia go we wskaźniku nexus – jest nieprawidłowe;
· w pozostałym zakresie – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 września 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 2 grudnia 2021 r. (wpływ 2 grudnia 2021 r.) oraz pismem z 10 stycznia 2022 r. (data wpływu 10 stycznia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, prowadzącą na terytorium Polski jednoosobową działalność gospodarczą. Posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”) i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez Niego forma opodatkowania to tzw. podatek liniowy 19%. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca na podstawie posiadanej wiedzy w zakresie technologii informatycznych i doświadczenia w zakresie przygotowywania kompleksowych rozwiązań związanych z tworzeniem programów komputerowych samodzielnie projektuje i tworzy oprogramowanie lub jego części dla różnych aplikacji (zwane dalej: „Oprogramowaniem”). Tworzone przez Wnioskodawcę Oprogramowanie stanowi utwór w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1231, z późn. zm., zwana dalej: „ustawą o prawie autorskim”) i jest udostępniane przez Wnioskodawcę na rzecz Jego klientów poprzez przeniesienie autorskich praw majątkowych do Oprogramowania, najczęściej w modelu I....). Dominującą działalnością Wnioskodawcy, określoną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD - 62.01.Z). Wnioskodawca brał udział w wielu projektach, których celem było tworzenie Oprogramowania. Do zadań realizowanych przez Wnioskodawcę w ramach tworzonego Oprogramowania należało głównie: zaprogramowanie infrastruktury, budowanie i utrzymywanie środowisk ciągłej integracji, automatyzowanie procesów produktowych, utrzymanie i wsparcie infrastruktury, implementacja monitoringu oraz ....infrastruktury i aplikacji, zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury i aplikacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty