21.07.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.331.2021.1.AD

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kary umownej za niedotrzymanie terminu realizacji umowy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 18 marca 2021 r. (data wpływu 24 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kary umownej za niedotrzymanie terminu realizacji umowy – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kary umownej za niedotrzymanie terminu realizacji umowy.

W ww. wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą, czynnym podatnikiem podatku VAT. Podstawowym profilem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest świadczenie specjalistycznych robót budowlanych.

W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca wziął udział w przetargu ogłoszonym przez spółkę akcyjną. Przedmiotem zamówienia było wykonanie remontu zmechanizowanego odstojnika smoły.

Jednym z punktowanych parametrów postępowania przetargowego był termin wykonania robót. Oferta Wnioskodawcy okazała się najkorzystniejsza. Z wyłonionym w postępowaniu ofertowym wykonawcą (Wnioskodawcą) została podpisana umowa na remont zmechanizowanego odstojnika smoły. W § 2 wymienionej umowy określony został termin wykonania jako 90 dni od daty podpisania umowy. Wykonawca podpisał umowę 30 listopada 2019 r., czyli deklarowany termin wykonania robót remontowych upływał 18 lutego 2020 r.

Istotną okolicznością , która wpływa na realizację robót remontowych na terenie koksowni jest fakt, że roboty remontowe odbywają się w tzw. „ruchu ciągłym”. Wiąże się to z tym, że front robót (miejsce remontu) każdorazowo jest udostępniane na podstawie decyzji zamawiającego. Czyli to przedstawiciel koksowni podejmował decyzje, czy w danym dniu i w jakich godzinach pracownicy Wnioskodawcy mogą realizować objęte umową prace remontowe. Na decyzje w sprawie jak wyżej Wnioskodawca nie miał wpływu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne