Interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.156.2021.2.MK
W okresie, którego dotyczy wniosek w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca uzyskiwał/będzie uzyskiwał dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi. Uzyskany przez Wnioskodawcę dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej uwzględniony w cenie usługi, które to prawa stanowią utwór prawnie chroniony, wytworzony w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP w rozumieniu art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To oznacza, że może on skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu wg stawki 5%.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2021 r. (data wpływu 5 lutego 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 maja 2021 r. (data wpływu: 6 maja 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP Box) - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu, uzupełniony w dniu 6 maja 2021 r., wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w ww. zakresie.
W ww. wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Intencją Wnioskodawcy i przedmiotem dwóch zapytań jest możliwość skorzystania z przepisów art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkowania 5% stawką podatku dochodowego w zeznaniu podatkowym za 2019 r., 2020 r. (korekty), 2021 r. i za lata następne kwalifikowanych dochodów uzyskanych przez Wnioskodawcę w tych latach z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. praw autorskich do programów komputerowych tworzonych przez Wnioskodawcę i sprzedawanych (przenoszonych za wynagrodzeniem) na rzecz kontrahentów. Dlatego też, w zakresie w którym opis stanu faktycznego posługiwał się nieprawidłowo pojęciem "przychodów", Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku wyjaśnił, że chodzi o dochody, wobec czego jeszcze raz przedstawił - odpowiednio zmodyfikowany - opis stanu faktycznego i własnego stanowiska.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty