Interpretacja indywidualna z dnia 23 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.839.2020.2.AK
Dotyczy - preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (tzw. IP Box).
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 grudnia 2020 r. (data wpływu 30 grudnia 2020 r.) uzupełnionym pismem z dnia 2 marca 2021 r. (data wpływu 4 marca 2021 r.) na wezwanie z dnia 19 lutego 2021 r. Nr 0114-KDIP3-1.4011.839.2020.1.AK o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (tzw. IP Box) – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (tzw. IP Box).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Od dnia 02.12.2020 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod firmą (…) o nr NIP (…) REGON (…) .Numery PKD prowadzonej działalności to Z - działalność związana z oprogramowaniem oraz Z - badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych. Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwaną dalej ustawą o PIT). Prowadzi ewidencję podatkową w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Osiągane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dochody Wnioskodawca opodatkowuje zgodnie z art. 30c ust.1 ustawy o PIT podatkiem liniowym. Od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej prowadzi dodatkową ewidencję spełniającą wymogi określone w art. 30cb ustawy o PIT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych, które prowadzone byłyby przez inne podmioty oraz nie nabywa też praw autorskich od innych podmiotów. Wytwarzane, w ramach realizacji na rzecz zleceniodawców projektów, oprogramowanie stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Wytwarzane oprogramowanie zawsze posiada cechę nowości, w wyniku czego choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania. Realizując zlecenia Wnioskodawca wykorzystuje własną wiedzę, umiejętności oraz własną inwencje twórczą. Twórczy charakter potwierdza również fakt, że rezultatem działań są nowe wytwory intelektu w postaci nowych kodów źródłowych. Wszystkie realizowane projekty prowadzone są w sposób metodyczny i zaplanowany. Podejmowane w ramach realizowanych projektów czynności są wykonywane w sposób regularny i uporządkowany. Umowy ze zleceniodawcami zawierają cel do realizacji oraz termin realizacji tego celu. W wyniku nałożonych przez zleceniodawcę celów, Wnioskodawca podejmuje aktywności zmierzające do uzyskania specjalistycznej wiedzy oraz zastosowanie tej wiedzy do tworzenia nowego lub istotnie zmodyfikowanego oprogramowania. W każdej umowie ze zleceniodawcami zawarty jest zapis o przeniesieniu całości autorskich praw majątkowych na oprogramowanie, w zamian za wynagrodzenie za sprzedaż tych praw. Wnioskodawca ponosi pełną odpowiedzialność za ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Realizacja prac na podstawie podpisanej umowy nie odbywa się pod kierownictwem zleceniodawcy oraz w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty